18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum neonów w Katowicach przestaje być mrzonką. Otwarcie 31 października!

Justyna Przybytek
Muzeum neonów w Katowicach - przygotowania do otwarcia galerii w Stefie Centralnej
Muzeum neonów w Katowicach - przygotowania do otwarcia galerii w Stefie Centralnej Lucyna Nenow
Muzeum neonów w Katowicach stanie się faktem. Galeria dawnych reklam świetlnych w końcu powstanie. I nie za rok, ani dwa lata. Otwarcie już 31 października!

Muzeum neonów w Katowicach przestanie być jedynie mrzonką. Jego namiastka już powstaje, wielkie otwarcie szykuje się ostatniego dnia października. Wbrew wcześniejszym planom galeria neonów nie powstanie na ulicy Tylnej Mariackiej, a w Strefie Centralnej, klubokawiarni, która powstała w Centrum Kultury Katowice na placu Sejmu Śląskiego.

Na początek pojawią się tu trzy świetlne reklamy, zostaną odpalone 31 października o godzinie 20.
- Pierwsza z nich - nowy trzymetrowy neon z napisem Strefa Centralna zawiśnie nad wejściem do galerii. W środku znajdziemy zrekonstruowaną reklamę zdjętą dwa lata temu z sosnowieckiego hotelu Aria, zaś ostatnią tego dnia atrakcją będzie częściowe odpalenie szyldu dawnego Kina Millenium - zapowiada Krzysztof Krot, szef Lornety z Meduzą, pomysłodawca uruchomienia galerii w CKK.

Dwa spośród trzech neonów - Millenium i Atria - pochodzą ze zbiorów Dominika Tokarskiego, członka stowarzyszenia Moje Miasto. Tokarski od lat ratuje śląskie i katowickie neony, to on jako pierwszy zainicjował w stolicy aglomeracji, która niegdyś słynęła jako "miasto tysiąca neonów" dyskusję o stworzeniu tu muzeum neonów.
"Millenium" w całości odpalić się nie uda, bo rekonstrukcja neonów do tanich nie należy, kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wielkości danej reklamy.

- Neon będzie wzbogacał się o kolejne litery dzięki odwiedzającym Strefę Centralną, pieniądze z wejściówek do SF 31 października (10 zł) zostaną bowiem przeznaczone na jego dalszą rekonstrukcję - zapewnia Krot. W rekonstrukcji pomogą też wszyscy ci, którzy w SF kupią tego dnia piwo.

Neony KatowiceKatowickie neony prezentowane na wystawie w Londynie

Projekt stworzenia muzeum neonów w Katowicach, to pomysł już kilkuletni. Mimo że zbiórka zdezelowanych, ale wciąż pięknych świetlnych reklam jest żmudna i często skazana na fiasko, gdy te lądują na wysypisku śmieci, Tokarski ma już ich całkiem sporą kolekcję. Oprócz wspomnianego Millenium, także dwie Restauracje i trzy neony Katowice z dawnej hali dworca, m.in. Junior z domu handlowego przy Korfantego, Centrum z wyburzonego Michalika, Eskulapa z ul. PCK, a także Jutrzenkę z kina w Gliwicach. Zniszczone neony przechowują spece od ich ratowania z pracowni Neon Irsa. Mieli je także odnawiać na zlecenie miasta i Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, bo i urząd i IK planowały wesprzeć uruchomienie plenerowej galerii neonwó na ulicy Tylnej Mariackiej. Ogród Światła, bo tak nazwano galerię, wpisano zresztą do wniosku aplikacyjnego Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Tytułu ESK w końcu zdobyć się nie udało, ale jak obiecywano w Mieście Ogrodów, projekt budowy Ogrodu Światła nadal był aktualny.

Powstał nawet wstępny projekt plenerowego muzeum, który zakładał, że neony zawisną na olbrzymiej kratownicy amontowanej wzdłuż nasypu kolejowego przy Tylnej. Na tym niestety temat utknął.

Neony KatowiceSfotografował katowickie neony. Tylko raz, nocą 1962 r. ZDJĘCIA

- Upadł całkowicie, straciłem dwa lata na szereg spotkań, z których kompletnie nic nie wynikało i myślę, że to wystarczy - komentuje Tokarski. Powstanie muzeum miały blokować rozmowy z PKP, do których należy nasyp, a potem brak pieniędzy.

Dlatego społecznik przyklasnął inicjatywie Krzysztofa Krota. Pomysł spodobał się także Izabeli Kosowskiej, dyrektorce Centrum Kultury Katowice, która zgodziła się, aby galerię neonów zlokalizować w powstałej przed miesiącem klubokawiarni we wnętrzach dawnego Dezember Palace

Muzeum neonów KatowiceKatowice miastem tysiąca neonów ZDJĘCIA

- To ciekawe rozwiązanie. CKK jest w centrum miasta i to w świetnej lokalizacji, jedyny problem jest taki, że brakuje tam przestrzeni. Dlatego rozważamy jeszcze jedną lokalizację - dodaje Tokarski. Krot nie widzi problemu. - Galerię tworzymy tak, aby była mobilna, tzn. można ją było w każdej chwili zdemontować i pokazywać także w innych miejscach - obiecuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto