Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Katowicka: dwa lata minęły od rozpoczęcia inwestycji na placu Szewczyka w Katowicach

Justyna Przybytek
Galeria Katowicka
Galeria Katowicka Lucyna Nenow
Niemal dwa lata minęły już od czasu rozpoczęcia inwestycji na placu Szewczyka w Katowicach. Pod koniec grudnia 2010 roku rozpoczęła się bowiem rozbiórka starego dworca kolejowego, z ziemią zrównano dworzec autobusowy i zamknięto biegnącą przez plac ulicę Dworcową.

Dwa lata później pracy w obiekcie, który ma pomieścić około 200 sklepów, jest jeszcze sporo. Część budynku sprawia bowiem wrażenie, że wystarczy podwiesić sufity, zamontować oświetlenie, wstawić witryny i wpuścić do wnętrza najemców. Jednak są miejsca, gdzie wciąż brakuje pięter i dachu.

Najlepiej prezentuje się część galerii od strony Młyńskiej i 3 Maja. Tu zresztą ze świecą szukać robotników. Jeśli są, to w małych grupkach i wylewają posadzki, wykonują prace tynkarskie, albo instalacyjne. Tu boksy sklepowe są już wydzielone, zamontowane są również pochylnie pod ruchome schody, którymi w galerii przemieścimy się między wszystkimi kondygnacjami.

Cztery kondygnacje są od strony ulicy 3 Maja. Tu, nad wejściem głównym do budynku, zakończył się też montaż stalowej konstrukcji, którą na całej wysokości galerii pokryje szklana kopuła.

Dużo więcej szkła na elewacji nie będzie - jedynie na tym jej niewielkim fragmencie nad wejściem. Zdecydowanie więcej na budynku od strony 3 Maja i Młyńskiej będzie fasady z perforowanej stali. Stelaż, na którym stalowe moduły zostaną zawieszone, też już prawie ukończono.

Powodzeniem zakończyło się za to szklenie świetlika nad Aleją Mody. Aleja będzie pasażem handlowym na drugiej kondygnacji galerii przylegającym do nowej hali dworca. Właściwie na tym samym poziomie i w tym samym miejscu, w którym mieścił się taras starego gmachu dworca.

Sąsiedztwo z nową dworcową halą to najlepsze, co alei mogło się zdarzyć, dzięki temu prawie z jej środka wyrastają żelbetowe kielichy - podłoga tego piętra znajduje się w połowie wysokich na 18 metrów filarów, a jego sufit tuż przy kapeluszach. W alei zobaczymy więc nie tylko masywne kielichy, ale i ich kapelusze, natomiast między nimi zamontowane zostaną są sklepowe witryny.

Świetlików w galerii będzie znacznie więcej. Przecinają dach budynku w kilku miejscach. Wyglądają tak samo, jak świetlik z nowej hali dworca. Większość z nich, to na razie konstrukcje bez szkła.

Największy ruch w galerii jest w jej części przy ulicy Słowackiego. Tu - to część, która pomieści między innymi 10-salowe Multikino - nadal trwa budowa konstrukcji dwóch kondygnacji i prowadzone są roboty murarskie. Obiekt w tej części dopiero nabiera kształtu.

W sumie w galerii będzie ok. 53 tys. m kw. powierzchni i ponad 200 sklepów, w tym kino, supermarket, będą też kafejki i restauracje. Pod budynkiem na dwóch podziemnych poziomach powstaje 1200 miejsc parkingowych.
W święta robotnicy pracujący w Galerii Katowickiej będą mieli wolne. Budowa zostanie wznowiona dopiero w przyszły czwartek, ale i tak tylko na kilka dni, w sylwestra i Nowy Rok znów stanie. Pełną parą rozpocznie się 2 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto