Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forbes: Warszawa wśród 10 najlepszych miast dla start-upów na świecie. Czy jest się z czego cieszyć?

Kacper Van Wallendael
Forbes: Warszawa wśród 10 najlepszych miast dla start-upów na świecie
Forbes: Warszawa wśród 10 najlepszych miast dla start-upów na świecie Piotr Smoliński
Amerykański magazyn biznesowy "Forbes" umieścił Warszawę w gronie 10 najlepszych miast na świecie dla start-upów - przedsiębiorstw we wczesnym stadium rozwoju. Warto przyjrzeć się tej decyzji i zastanowić się nad jej słusznością.

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Opublikowany przez magazyn "Forbes" ranking został przygotowany przez specjalistów - jego głównym autorem jest Richard Madison z The Brighton School of Business and Management, a wspierała go firma Seedstars World, zajmująca się doradztwem w zakresie rozwoju biznesu na tzw. rynkach wschodzących.

Warto przytoczyć uzasadnienie dla uwzględnienia Warszawy przez "Forbesa". Polska jako kraj została uznana za atrakcyjniejsza dla start-upów od Czech i Słowacji, gdyż ma większy wewnętrzny rynek i lepszą historię przedsiębiorczości. Jako przykłady sukcesów w polskim biznesie, "Forbes" podaje Allegro, Wirtualną Polskę, Naszą Klasę, Onet i LiveChat. Argumentem za Warszawą ma być również otwarcie przez Google'a nowego kampusu dla przedsiębiorców, a także fakt, że miasto stołeczne jest sponsorem Bitspiration - największej konferencji startupowej w Polsce.

Jakie kryteria stosował "Forbes"?
Na pierwszy rzut oka znalezienie się Warszawy w przedstawionym przez "Forbesa" zestawieniu jest powodem do dumy. Wystarczy jednak przyjrzeć się rankingowi z bliska, aby zacząć wątpić w jego jakość.

W pierwszej kolejności autorzy rankingu wybierali dziesięć krajów, a następnie wskazywali na konkretne miasta - obok Warszawy w Polsce wspomniano również o Krakowie i Poznaniu. Decydującymi kryteriami były: wysokość VAT-u i CIT-u, procent populacji z dostępem do Internetu i prędkość łączy internetowych, a także wysokość opłaty za rejestrację działalności gospodarczej.

Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że "Forbes" i autorzy rankingu zlekceważyli wybrane przez siebie kryteria i dokonali subiektywnego wyboru. Polska, z prędkością łączy internetowych określoną jako 16 Mb/s, znalazła się w jednym rankingu z Indiami - 1 Mb/s - czy Tunezją - 4 Mb/s. Również dostęp do Internetu na poziomie 65% populacji w Polsce i ponad 80% w Wielkiej Brytanii i Australii znacząco odstaje od wyniku Indii - 25% - czy Egiptu - 44%.

Niezrozumiałe wybory w rankingu "Forbesa"
Nasuwają się również wątpliwości co do właściwości wybranych kryteriów. "Forbes" obok Warszawy umieścił bardzo rozwinięte metropolie, takie jak Londyn czy Sydney, choć dla biznesu w początkowym stadium rozwoju koszty działalności w tych lokalizacjach mogą okazać się zbyt wysokie. Zestawienie objęło też m.in. stolice Egiptu - Kair - i Tunezji - Tunis. W obu przypadkach mamy do czynienia z krajami o wysokim stopniu niestabilności. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza nawet podróże turystyczne do tych krajów, co uzasadnia wątpliwości, czy możliwe jest w nich bezpieczne prowadzenie biznesu.

Brakuje z kolei lokalizacji, które często pojawiają się w podobnych zestawieniach, na przykład Berlina. Stolica naszych zachodnich sąsiadów jest równie kosmopolitycznym, nowoczesnym miastem jak Londyn, zaś koszty funkcjonowania biznesu mogą być tam znacznie niższe. Osobliwe wydaje się również nieuwzględnienie innych miast, w których - podobnie jak w Warszawie - powstały kampusy Google'a (Tel Awiw, Madryt, Seul) czy inne rozbudowane centra startupowe (Santiago de Chile, Sao Paulo).

Jakie wnioski możemy zatem wyciągnąć z rankingu przygotowanego przez magazyn "Forbes"? Z pewnością kolejny sukces Warszawy w podobnym zestawieniu cieszy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy spoglądać na statystyki bezkrytycznie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto