Filharmonia Śląska: Otwarcie 28 marca 2014. Obchody z okazji uroczystego otwarcia odnowionej siedziby obejmą szereg wydarzeń muzycznych i kulturalnych. Zobacz program.

Filharmonia Śląska: Otwarcie 28 marca 2014


28 marca o godzinie 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie oraz uroczyste odsłonięcie rzeźby przedstawiającej naszego Patrona, Henryka Mikołaja Góreckiego. Autorem rzeźbiarskiego portretu, który zostanie wyeksponowany w holu głównym Filharmonii Śląskiej, jest wybitny i zasłużony dla polskiej sztuki rzeźbiarskiej i medalierskiej artysta - Zygmunt Brachmański.

Na godzinę 19.00 zaplanowano koncert symfoniczny dla zaproszonych Gości oraz wiernych Abonamentowiczów.

Koncerty otwierające Filharmonię dla wszystkich miłośników muzyki, chętnych do przeżywania artystycznych wrażeń w nowej przestrzeni, zaplanowano na dzień 29 marca, o godz. 17.00 oraz 20.00

Koncerty staną się okazją do pełnej prezentacji naszych zespołów artystycznych.

Pod batutą Dyrektora Filharmonii Śląskiej, profesora Mirosława Jacka Błaszczyka, wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej, przygotowany przez chórmistrza Jarosława Wolanina.

W programie obydwu koncertów usłyszymy kompozycje z kanonu światowej literatury muzycznej oraz dzieła najwybitniejszych kompozytorów śląskich:

I Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, w wykonaniu laureata VIII Konkursu Pianistycznego jego imienia – profesora Piotra Palecznego. Będzie to jednocześnie premierowa prezentacja fortepianu firmy Steinway & Sons, który przybył do nas prosto z wytwórni w Hamburgu.

Toccata i fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha
Walory organów skonstruowanych przez renomowaną firmę z Berlina na zamówienie Filharmonii Śląskiej poznamy w wirtuozerskim wykonaniu ich projektanta - profesora Juliana Gembalskiego, wybitnego znawcy przedmiotu.

Trzy tańce op. 34 Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Exodus Wojciecha Kilara
Uroczyste koncerty to także okazja do oddania hołdu wspaniałym kompozytorom i prezentacji ich utworów, które już uzyskały miejsce w panteonie muzyki współczesnej.

30 marca estradę obejmie Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą dyrygenta Roberta Kabary. Zespół zaprezentuje kompozycje Mieczysława Weinberga, Dmitrija Szostakowicza oraz Piotra Czajkowskiego.

„JESTEM FILHARMANIAKIEM”

W dniach 5-6 kwietnia zapraszamy melomanów i wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem świata muzyki na nasze Dni Otwarte, które staną się okazją do spotkań z artystami zaprzyjaźnionymi i działającymi w Filharmonii, zabaw, konkursów, warsztatów, a także do zwiedzania budynku, również w części na co dzień melomanom niedostępnej.

Siedzibę odremontowano i rozbudowano kosztem ponad 47 milionów złotych, z czego ponad 21 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 – Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Pozostałe około 26 mln zł zapewnił budżet województwa śląskiego.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!