Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej" [program]

Aleksandra Knap
Aleksandra Knap
Fundacja Okularnicy zaprasza na drugą edycję Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". To okazja do posłuchania największych szlagierów poetów.

Piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej znów będą królowały na stołecznej scenie. Od 29 września do 4 października na deskach Och-Teatru oraz w Studiu Muzycznym Radiowej Trójki trwa Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej". To okazja, by usłyszeć wiele piosenek poetki, zarówno w starych, jak i w nowych aranżacjach.

Osiecka wciąż na czasie

- Zeszłoroczny festiwal cieszył się ogromnym powodzeniem. Cała sala była wypełniona. Mam nadzieję, że podobnie będzie w tym roku - mówi Marta Passent, dyrektor biura Fundacji Okularnicy.

Festiwal ma duży wpływ na popularność twórczości Agnieszki Osieckiej. Coraz młodsze pokolenia sięgają po jej piosenki.

- Rolą Fundacji Okularnicy i Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" jest propagowanie jej twórczości. Bez tej działalności znacznie mniej osób śpiewałoby jej piosenki, tym bardziej, że radio "spycha" starsze utwory - tłumaczy Marta Passent.

Osiecka łączy pokolenia

Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej" powstał wokół organizowanego od 13 lat konkursu o tej samej nazwie. Konkurs cieszy się ogromną popularnością. Nie brakuje chętnych, by wziąć w nim udział.

- Osoby, które chcą wziąć w nim udział muszą mieć skończone minimum 16 lat. Młodsi nie zawsze rozumieją teksty Agnieszki Osieckiej, dlatego wprowadziliśmy limit wieku - wyjaśnia Passent. - Ale piosenki Osieckiej są dobre dla wszystkich - dodaje.

Program Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”

29 września, godz. 19:00, Och-Teatr
Koncert zespołu Karuzela Group

Karuzela Group to międzynarodowy zespół muzyczny, który gra polskie piosenki w zupełnie nowych wersjach. W skład zespołu wchodzą znakomici muzycy i wokaliści z Norwegii i z Polski. W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim utwory Agnieszki Osieckiej. Oprócz piosenek Osieckiej będzie można usłyszeć piosenki Jonasza Kofty i Jacka Kaczmarskiego. Poezję Agnieszki Osieckiej na język angielski przetłumaczyła prozą córka poetki, Agata Passent, oraz kierująca Fundacją Okularnicy Marta Dobromirska-Passent. Korzystając z tych tłumaczeń Jørn Simen Øverli stworzył norweskie wersje piosenek.

2 października, godz. 19:00, Och-Teatr
Koncert i premiera nowej płyty Stanisława Soyki

Koncert "Tylko brać" to ukłon w stronę twórczości Agnieszki Osieckiej. Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy Stanisław Soyka postanowił skomponować muzykę do tych wierszy poetki, które nie były jeszcze śpiewane. Zaskakujące interpretacje Soyki zostały wkomponowane w blues, country, jazz i pop. W czasie koncertu usłyszymy m.in.: "Nie całuj mnie pierwsza", "Tango Warszawo" i "Jedni piszą wiersze piórem".

3 października, godz. 20:00, Studio Muzyczne im. A. Osieckiej w Radiowej Trójce
Koncert finałowy konkursu Pamiętajmy o Osieckiej

(bilety dostępne w radiowej Trójce przed koncertem)

Spośród finalistów XIII konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” zostanie wyłoniony zwycięzca. W składzie jury zasiądą: Stanisław Soyka, Marek Niedźwiecki, Maciej Englert, Włodek Pawlik i Magda Umer. Uczestnicy konkursu zaśpiewają największe hity autorstwa Agnieszki Osieckiej. Laureat oprócz nagrody finansowej i rzeczowej otrzyma statuetkę w formie Autografu Agnieszki Osieckiej.

4 października, godz. 19:00, Och-Teatr
Gala Laureatów XIII Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" oraz koncert
Katarzyny Dąbrowskiej z zespołem Jana Smoczyńskiego

Na zakończenie Festiwalu wystąpią finaliści XIII Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". W drugiej części koncertu zaśpiewa laureatka VIII edycji konkursu Katarzyna Dąbrowska.

"Pamiętajmy o Osieckiej" to kameralna impreza, podczas której będzie można posłuchać wielkich polskich piosenek autorstwa Mistrzów gatunku w wykonaniu kilku pokoleń wokalistów.

Uzdolniona poetka

Agnieszka Osiecka to poetka, prozaik, ale przede wszystkim autorka ponad 2 tys. tekstów piosenek. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku otrzymała nagrodę indywidualną za "Piosenkę o okularnikach" oraz sześć wyróżnień za piosenki: "Białe małżeństwo", "Czerwony Kapturek", "Gdzie jest szlagier", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Solo na kontrabasie", "Ulice wielkich miast". Współpracowała z Polskim Radiem. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku w wyniku choroby nowotworowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto