Ekologia nie zna granic

Artykuł sponsorowany
– Jeżeli dojdzie do umowy stowarzyszeniowej z UE – a głęboko wszyscy na to liczymy – otworzą się zupełnie nowe perspektywy współpracy, zarówno dla polskich przedsiębiorców na tamtym rynku, jak i ukraińskich inwestorów, coraz bardziej patrzących w stronę UE - powiedział niemal rok temu podczas wizyty w Bytomiu Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Słowa te padły w kontekście podpisanego wówczas, z Damianem Bartylą prezydentem miasta, porozumienia o współpracy. Ten zaś nie krył, że liczy, iż zawarte porozumienie pomoże wypromować bytomskie tereny inwestycyjne i pozwoli nawiązać współpracę tutejszych firm z biznesem na Ukrainie.

Śląsk jest ważnym miejscem jeśli chodzi o podejmowanie polsko – ukraińskiej współpracy. Tu działa Stowarzyszenie Pokolenie, niosące ogromną pomoc humanitarną dla osób mieszkających, w ogarniętej wojną, wschodniej części Ukrainy. Tu także swoje biuro, drugie po warszawskim, otworzyła Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza.

Wszystkie te działania mają ogromne znaczenie właśnie teraz, gdy w kontekście wyborów parlamentarnych nasi wschodni sąsiedzi zdecydowanie opowiedzieli się za kursem na Unię Europejską. A to istotnie stworzy nowe perspektywy współpracy dla przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, choć nie tylko. Umowa stowarzyszeniowa wpłynie także na zacieśnienie współpracy w zakresie ochrony środowiska.

Już teraz Program Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013 stanowiący inicjatywę Komisji Europejskiej, wspierał procesy rozwojowe na obszarze pogranicza polsko – białorusko – ukraińskiego. Cel ten był realizowany poprzez dofinansowywanie projektów m.in. w zakresie poprawy warunków dla przedsiębiorczości, rozwoju turystyki, a także ochrony środowiska i inicjatyw społeczności lokalnych. Każdy projekt musiał obejmować partnerstwo transgraniczne, tzn. powinien być złożony wspólnie przez co najmniej dwóch partnerów – jednego z Polski i drugiego z Białorusi lub z Ukrainy.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, odpowiedzialne za wdrażanie programu podpisało łącznie 117 umów na dofinansowanie o wartości 174,1 mln euro. Projektów polsko-ukraińskich było najwięcej, bo 74 o łącznej wartości 107,9 mln euro.

- Oczekujemy, że środki z tego programu umożliwią regionom przygranicznym wykorzystanie wielu wspólnych szans w dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości, edukacji, turystyki, ochrony środowiska i integracji kulturowej – mówił jeszcze w lutym 2014 roku wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak.

Dr inż.Maciej Trzeciak z Komitetu Ekologicznego Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej opracował dokument o możliwościach finansowania wspólnych polsko ukraińskich projektów w zakresie ochrony środowiska na przykładzie perspektywy finansowej UE 2007-2013. Autor zauważył, że oprócz projektów zrealizowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, były również te prowadzone dzięki polskiej współpracy rozwojowej MSZ, a wśród nich m.in.: Dla dobra budżetu i klimatu – planowanie działań enegrooszczędnych na Ukrainie (kwota dofinansowania 475.396 zł), Wsparcie władz lokalnych Republiki Krymskiej w prowadzeniu efektywnej gospodarki odpadami (302.380 zł) czy też Pozyskanie energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii (479 450 zł).

Duże znaczenie w finansowym wspieraniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska, w tym projektów trangranicznych mają według Trzeciaka Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze wojewódzkie. Jego zdaniem, by w nowej perspektywie finansowej móc skutecznie pozyskiwać fundusze i realizować polsko – ukraińskie projekty w zakresie ochrony środowiska, trzeba wpierw zdefiniować podstawowe problemy ekologiczne terenów przygranicznych obu państw, opracować wspólną strategię rozwiązywania problemów ekologicznych obszarów przygranicznych, a także promować i merytorycznie wspierać wspólne przedsięwzięcia dotyczące problematyki ekologii poprzez uruchomienie polskich funduszy środowiskowych – NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich.


Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto