Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny 2016. Mamy odpowiedzi z historii i WOS. Jak Wam poszło? [ARKUSZE PDF]

Katarzyna Domagała
Trwa Egzamin Gimnazjalny 2016. Blisko 40 tys. uczniów kończących gimnazjum od dziś do środy sprawdza wiedzę i umiejętności w Egzaminie Gimnazjalnym. W maju wybiorą zawodówkę, technikum lub liceum. ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ z różnych miast z dzisiejszego dnia a także ARKUSZE z pytaniami.

Egzamin Gimnazjalny 2016

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalny. W woj. śląskim przystąpi do niego 39146 młodych ludzi. Sprawdzian wiedzy i umiejętności to dopiero początek trudnych decyzji. Już 6 maja rusza rekrutacja do szkół średnich. Pytamy, czym powinni kierować się przy ich wyborze. Zobaczcie też, jakie decyzje podejmowali młodzie ludzie kończący gimnazjum w zeszłym roku.

Dr Marcin Lis, prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przyznaje, że odpowiedź na pytanie, jak właściwie wybrać swoją dalszą ścieżkę edukacyjną, nie jest łatwa.

- Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki kierunek kształcenia gwarantuje zatrudnienie na rynku pracy - podkreśla Lis. - Na pewno uczniowie powinni znać swoje mocne i słabe strony, wiedzieć, co lubią robić, a co sprawia im trudność. Na pewno nie mogą kierować się modą, emocjami czy decyzjami znajomych. Również realizowanie niespełnionych marzeń rodziców nie jest dobrym kryterium wyboru zawodu - podpowiada wykładowca.

Warto przejrzeć klasyfikację zawodów i zastanowić się, co tak naprawdę najbardziej do nas pasuje. Dobrym pomysłem jest też rodzinne zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań rynku pracy. Dowiemy się z nich, jakie zawody znalazły się w grupie deficytowych (na rynku brakuje fachowców w tych specjalizacjach, więc jest szansa na pracę) czy nadwyżkowych (rynek przepełniony jest pracownikami na tych stanowiskach, kolejnych na chwilę obecną nie potrzebuje).

Firma Vulcan, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem rekrutacji do szkół średnich, m.in. w Śląskiem, przeanalizowała decyzje zeszłorocznych zdających. Okazuje się, że najczęściej wybieranym typem szkoły w 2015 roku były technika. Postawiło na nie 43 proc. uczniów. Licea ogólnokształcące znalazły się na drugim miejscu, chciało się w nich uczyć 42 proc. zdających. Zaś 15 proc. postawiło na szkoły zawodowe.

Najpopularniejszym zawodem w technikach był technik informatyk (13,76 proc.) oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (10,49 proc.). Zaś najrzadziej uczniowie w technikach wybierali naukę w zawodach: technik obuwnik, technik włókiennik, technik technologii szkła czy przetwórstwa mleczarskiego.

Trwa Egzamin Gimnazjalny 2016. Mamy Odpowiedzi:

Zadanie 1 1.1 A 1.2 B
Zadanie 2 C
Zadanie 3. P P
Zadanie 4. F F
Zadanie 5 5.1 C 5.2 C 5.3 A
Zadanie 6. C
Zadanie 7. C
Zadanie 8. F F
Zadanie 9. D
Zadanie 10. A
Zadanie 11. P, P
Zadanie 12. A
Zadanie 13. F P
Zadanie 14. B
Zadanie 15. D

Pytania z części dotyczącej historii i wos-u:
1. W którym roku Polaka i Czechy weszły do Unii Europejskiej?
2. Wytłumacz pojecie dwuinstancyjności sądu.
3. Czy Litwa jest w Unii Europejskiej?
4. Na podstawie tekstu źródłowego dotyczącego różnych budowli, ustal kolejność chronologiczną ich wybudowania.
5. Na podstawie tekstów o o Babilonii, Rzymie, Grecji i Egipcie zaznacz na mapce, gdzie jest które państwo, którego dotyczy tekst.
6. Na podstawie plakatów ustal, o jaką partię chodzi.
7. Kompetencje Prezydenta RP
8. Mapa rozbicia dzielnicowego i trzy pytania: jaki władca dokonał rozbicia, w którym wieku to było i jakie grody należały do dzielnicy senioralnej
9. Kongres Wiedeński, utworzenie Księstwa Warszawskiego
10. Teatr grecki i sejm walny w obrazkach. Na ich podstawie trzeba było odpowiedzieć na pytania.
11. Przyczyny pierwszej wojny światowej.
12. Tekst źródłowy o świętym przymierzu i pytania do niego.
13. Mapka a obok władcy austriaccy. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące czasów panowania tych władców i wydarzeń.
14. Tekst źródłowy dotyczący przepisów związanych z reklamacjami. Uczniowie na jego podstawie musieli odpowiedź na pytania: prawda, fałsz
15. Tekst źródłowy o wojnie trzynastoletniej.
16. Tekst źródłowy o uchodźcach i pytanie: W jakim momencie obcokrajowiec staje się uchodźcą?

Zobacz arkusz z pytaniami:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto