Edukacyjne wakacje

Artykuł sponsorowany
Wspaniałe osoby i niesamowite przeżycia, zawody sportowe i dyskusje w ojczystych językach o Polsce i Ukrainie, to wszystko działo się w Kiczycach koło Skoczowa. Tu przez tydzień kilkunastoosobowa grupa młodzieży z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu i ich rówieśnicy ze Lwowa spotkali się w ramach programu „Polsko – ukraińska współpraca młodzieży” opracowanego i współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zajęcia integracyjne przybrały formę zabaw, sportowej rywalizacji i seminariów. I tak na przykład gry terenowe, wspólne gotowanie potraw charakterystycznych dla kuchni polskiej i ukraińskiej (na obiad podany został barszcz ukraiński i karminadle z ziemniakami i z mizerią), warsztaty dziennikarskie prowadzone m.in. przez Mariusza Pilisa, dziennikarza prasowego i telewizyjnego, byłego korespondenta TVP w Kijowie, prezentacja niektórych programów związanych z ochroną środowiska realizowanych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wycieczki, ogniska to tylko niektóre z zajęć, w których uczestniczyli licealiści.

Wydarzeniem wartym odrębnego odnotowania była nauka gry w football amerykański. Zawodnicy z klubu „Pretorians” ze Skoczowa pokazali na czym cała „zabawa” polega, jakie są jej zasady, a nawet pozwolili przebrać się w swoje oryginalne stroje sportowe. Kilkunastu najodważniejszych obozowiczów, tak dziewczyn, jak i chłopców rozegrało mini mecz, po którym, schodząc z boiska, totalnie umorusani w błocie, byli naprawdę szczęśliwi.
Młodzi mieli też czas, by nawiązać własne znajomości, by porozmawiać o swoich sprawach i problemach.

 – Gdy Ania pokazała mi zdjęcia z pogrzebu swojego ojca, który zginął miesiąc temu w walce z separatystami oboje rozpłakaliśmy się – powiedział Dawid Michalski, uczeń LO w Sosnowcu. Ania nie była jedyną nastolatką obecną w Kiczycach dotkniętą wojennym dramatem.

Tutaj z Ukrainy przyjechała młodzież, której w większości ojcowie lub starsi bracia walczą na wschodzie – powiedziała Natalia Ivanochko, opiekunka ukraińskich gości. Sama organizuje humanitarną pomoc dla mieszkańców terenów ogarniętych wojną.

Przeżycia te połączyły polską i ukraińską młodzież w jedną grupę przyjaciół. Jak powiedziała jedna z ukraińskich dziewczyn, płacząc ze wzruszenia przed powrotem do domu: Nigdy nie zapomnę tej atmosfery, tych wydarzeń i moich wspaniałych polskich rówieśników.
MW

Pobyt licealistów zorganizowała Fundacja Edukacja Bez Granic. Finansowego wsparcia udzielił też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na program „Polsko – ukraińska współpraca młodzieży” przeznaczyło 1,5 mln zł. Spośród 172 ofert nadesłanych z całego kraju, MEN wybrał do realizacji 42.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto