Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Echo Miasta: Giną tradycyjne zawody, bo zalewa nas tania chińszczyzna?

Wioleta Niziołek
Młodzi nie garną się m.in. do zawodu kominiarza
Młodzi nie garną się m.in. do zawodu kominiarza fot. Marcin Oliva Soto
Giną stare, rzemieślnicze zawody. Wprawdzie jest jeszcze gdzie naprawić buty, ale już nie żelazko czy piec. Bednarz, kowal, rymarz, stelmach czy zdun - kiedyś wzięci fachowcy, dziś zostało ich niewielu. Ze świecą trzeba też szukać wykwalifikowanego introligatora czy kuśnierza.

- Taki jest znak czasów. Jak młodzież wie, że nie znajdzie pracy, to się do zawodu nie garnie - mówi Joanna Nowak, dyrektor Cechu Rzemiosło Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach.

Znajdzie się jeszcze paru starych, dobrych szewców, ale - jak mówi Nowak - to już relikty przeszłości.

- Zalewa nas tania chińszczyzna. Jak się kupuje buty za 50 złotych, to po co je naprawiać, lapiej kupić nowe. Rymarza czy kaletnika to chyba już się w Katowicach nie znajdzie - dodaje.

W rudzkim Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości największym wzięciem cieszy się fryzjerstwo i mechanika pojazdów samochodowych (lakiernicy, blacharze). W tym roku przybędzie dyplomowanych cukierników, piekarzy i kilku kucharzy. Ale już z budowlanką jest gorzej. Tylko jedna osoba przyucza się też do zawodu mechanika sprzętu gospodarstwa domowego i będzie potrafiła fachowo naprawić żelazko. Podobnie jest z kominiarzami. Do najrzadziej wybieranych zawodów należą też fotograf, wulkanizator czy monter urzędzeń sanitarnych.

Nowak widzi jednak światełko w tunelu. - Co roku te umowy z uczniami podpisujemy i nowy narybek przychodzi. Fachowcy będą potrzebni, a nasi uczniowie uczą się fachu niemal od dziecka. Wielu rzemieślników to już przedsiębiorcy, firmy zatrudniające po 20 pracowników, wielopokoleniowe, gdzie tradycja przechodzi z dziada na syna - mówi.

Ginącym zawodom próbuje też pomóc Ministerstwo Gospodarki, które na dotację dla 15 branż, w tym firm produkujących m.in. odzież, dodatki i galanterię skórzaną (kaletnicy, garbarze, kuśnierze), przeznaczyło w tym roku 150 mln. zł.

W sobotę w Rudzie Śląskiej i Bytomiu rzemieślnicy i ich rodziny będą świętować Dzień Rzemieślnika (19 marca). Tradycyjnie mszami świętymi, a w Bytomiu też uroczystym przemarszem z orkiestrą dętą. W Katowicach msza święta zaplanowana jest 19 marca w kościele obok cechu (ul. Sokolska 12).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto