Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowa Galeria Niepodległości w Katowicach otwarta. To plenerowa galeria zdjęć bohaterów powstań śląskich ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Galeria Niepodległości w Katowicach. Fotografie umieszczone w oknach kamienicy przy ulicy Agnieszki w Dębie
Galeria Niepodległości w Katowicach. Fotografie umieszczone w oknach kamienicy przy ulicy Agnieszki w Dębie JPP
W Katowicach powstaje Dzielnicowa Galeria Niepodległości. To plenerowa galeria zdjęć bohaterów powstań śląskich. W siedmiu lokalizacjach – m.in. w Dębie, Bogucicach, Szopienicach i Załężu - odnajdziemy ponad 50 wielkoformatowych fotografii.

Dzielnicowa Galeria Niepodległości w Katowicach

Dzielnicowa Galeria Niepodległości w Katowicach została oficjalnie otwarta w środę, 8 maja, w Dębie. Tworzą ją archiwalne zdjęcia katowiczan sprzed ponad 100 lat. Wielkoformatowe fotografie umieszczane będą w oknach i na ścianach budynków w siedmiu lokalizacjach, m.in. w Dębie, Bogucicach, Szopienicach i Załężu. Na galerię składać ma się ponad 50 starych zdjęć.

Galeria Niepodległości w Katowicach. Mapa zdjęć

Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia powstań śląskich. - To okazja, aby poznać losy ludzi, o których dziś niewiele osób pamięta – mówiła Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic.

Galeria ma upamiętniać zapomnianych bohaterów

Galeria ma przypominać zarówno wielkie nazwiska z okresu powstań, ale też anonimowych bohaterów, o których pamiętają nieliczni, a najczęściej wyłącznie historycy i potomkowie.

Zresztą zdjęcia, które składają się na galerię pochodzą w większości z domowych archiwów, zostały przekazane przez mieszkańców Katowic i rodziny powstańców.

- To ponad połowa fotografii, reszta pochodzi m.in. z Muzeum Historii Katowic – dodaje Natalia Zapała, koordynator projektu z ramienia instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Franciszek Szołtysek w oknie kamienicy w Dębie

Cztery fotografie znajdziemy już w oknach kamienicy przy ulicy Agnieszki 16 w katowickim Dębie. Upamiętnieni zostali tu Franciszek Szołtysek, marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny, działać narodowy i lekarz Józef Rostek oraz pisarz i działacz plebiscytowy Emanuel Konstanty Imiela.

Zdjęcie Franciszka Szołtyska przekazała jego wnuczka – Róża Mróz. W kadrze widać rodzinę Szołtysków w ogrodzie przy ulicy Bukowej. Dzielnicę, w której wyeksponowano fotografię wybrano nie przez przypadek - Franciszek Szołtysek mieszkał w Dębie. Tu również przyszła na świat jego wnuczka.

- Ten ogród, w którym zostało zrobione to zdjęcie, jest do dziś - mówiła pani Róża. - Na zdjęciu widać moją mamę, jej braci i dziadka. Dziadek dużo nam opowiadał o powstaniach. Dla nas to była duża i ważna sprawa – opowiadała katowiczanka.

Dzielnicowa Galeria Niepodległości w Katowicach została zapoczątkowana w zeszłym roku w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski (wówczas zdjęcia umieszczono w oknach kamienicy przy ulicy Warszawskiej). Partnerami akcji są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. 

Aktualnie Dzielnicową Galerię Niepodległości można oglądać w kamienicach przy ulicach:

  • Agnieszki 16 (dzielnica Dąb) - upamiętnieni zostali: powstaniec Franciszek Szołtysek, marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny, działacz narodowy i lekarz Józef Rostek oraz pisarz i działacz plebiscytowy Emanuel Konstanty Imiela.
  • Narutowicza 2 (Załęże) - upamiętniony został Wiktor Baranek - załężanin, działacz narodowy, uczestnik trzech Powstań Śląskich
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto