18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje się! Marszałek przejmuje Bolka i Lolka

Jacek Drost
Skarb Państwa chciał sprzedać bielskie SFR. Wczoraj przejęło je województwo. Co czeka firmę?

Studio Filmów Rysunkowych, z którego wyszły takie bajkowe hity jak "Bolek i Lolek" czy "Rek-sio", trafiło pod skrzydła Śląskiego Urzędu Marszałkows-kiego. Wczoraj radni przegłosowali ustawę o nieodpłatnym nabyciu przez województwo udziałów studia od Skarbu Państwa.

- Od ponad pół roku starałem się, żeby do tego doszło, bo dotarła do nas informacja, że Ministerstwo Skarbu zamierza wystawić studio na sprzedaż - stwierdził marszałek województwa Adam Matusiewicz.

Podkreślił, że ta informacja bardzo go zaniepokoiła, bo SFR nie przynosi strat, a utrzymuje się na lekkim plusie (zeszłoroczny zysk wyniósł 55 tys. zł). Wartość firmy jest jednak znacznie większa niż wynika to z bilansów.
- Ma m.in. atrakcyjne nieruchomości w centrum Bielska-Białej. Co więcej, te nieruchomości mają historyczny związek z tym studiem, Bolkiem i Lolkiem czy Reksiem - dodał marszałek Matusiewicz. Nie miał wątpliwości, że jeśli ktoś byłby chętny do zakupu firmy, to niekoniecznie dlatego, by robić kreskówki, ale pozyskać tylko nieruchomości - los studia byłby wtedy przesądzony. Prawdopodobnie przestałoby istnieć.

Teraz w SFR pracuje blisko 20 osób. Ostatnim filmem, który tu powstał, był pełnometrażowy, edukacyjny film animowany "Gwiazda Kopernika". Jego premiera odbyła się w 2009 r. Od jakiegoś czasu trwają w SFR prace nad 13-odcinkowym serialem "Kuba i Śruba", mającym być współczesną kontynuacją przygód Bolka i Lolka. Niestety, są problemy z finansowaniem serialu. Czy teraz studio nabierze wiatru w żagle i będzie kontynuować np. przygody Bolka i Lolka? Marszałek Matusiewicz mówi, że na razie podchodzą do przyszłości firmy spokojnie.
- Koncentrujemy się na tym, by firmę przejąć, żeby była w swoim historycznym miejscu, przetrwała i nadal produkowała filmy rysunkowe - mówi marszałek Matusiewicz.

SFR powstało w 1947 r. w Katowicach. Rok później przeniosło się do Wisły, a potem na stałe do Bielska-Białej.
Początkowo realizowało filmy dla dorosłych, ale największy rozgłos przyniosły mu kreskówki dla dzieci, w tym seria o Bolku i Lolku, którą obejrzało na całym świecie miliard ludzi. Zrealizowało ponad tysiąc filmów, które uzyskały około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto