Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskusja o czystym powietrzu w Katowicach [ZDJĘCIA]

DRAPA
Dyskusja o czystym powietrzu w Katowicach.
Dyskusja o czystym powietrzu w Katowicach. mat. prasowe
Dyskusja o czystym powietrzu w Katowicach: W ostatni dzień czerwca, w miejscu spotkań Sztauwajery w Dolinie 3 Stawów, rozmawiano o czystym powietrzu w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia.

Dyskusja o czystym powietrzu w Katowicach

W dyskusji wzięli udział: Daniel Wolny (Urząd Miasta Katowice), Wioletta Jończyk (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach), Blanka Romanowska (Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego) i Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy).

Już 16 sierpnia tego roku upłynie trzymiesięczny termin przyjęcia przez Radę Miasta Katowice obywatelskiego projektu uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z poprawą jakości powietrza w latach 2017-2027.

Sprawa jest poważna, ponieważ aż 70 proc. zanieczyszczenia powietrza w Katowicach pochodzi z niskiej emisji, czyli domowych kotłów węglowych. Dodajmy, że w drugiej dekadzie XXI wieku praktycznie co trzeci mieszkaniec Katowic wciąż ogrzewa swoje mieszkanie węglem.

- Rozmawialiśmy o tym, jaki jest i jak skuteczniej poprawiać stan jakości powietrza w Katowicach, a także jak poprawić skuteczność informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Omówiono również finansowanie wymiany starych kotłów węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, a także dyskutowano konieczność termomodernizacji i poprawę efektywności energetycznej budynków - podkreśla Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Wnioski? Potrzebne są ramy prawne, które określą standardy dla kotłów i paliw stałych w Polsce.
- Trzeba wyznaczyć ambitne cele poprawy jakości powietrza, określić strategię i konsekwentnie ją realizować.

Uchwała antysmogowa jest z całą pewnością strategią, która określa, jakie powietrze będziemy mieć za 10-15 lat. Wyznaczy kierunek i daje impuls do zmian producentom i konsumentom. Dopiero wtedy zlikwiduje się patologię polegającą na tym, że z jednej strony dotuje się wymianę kotłów na niskoemisyjne, a równocześnie przybywa na rynku pozaklasowych „kopciuchów” - podsumowuje Patryk Białas.

Dyskusję zorganizowali: Katowicki Alarm Smogowy, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto