Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dezember Palast do przebudowy. Jest przetarg na projekt WIZUALIZACJE

LOTA
Dezember Palast, czyli gmach na placu Sejmu Śląskiego ma przejść generalnąmodernizację
Dezember Palast, czyli gmach na placu Sejmu Śląskiego ma przejść generalnąmodernizację DZ
Katowicki magistrat ogłosił przetarg na projekt przebudowy Dezember Palast, czyli gmachu instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów na placu Sejmu Śląskiego.

Katowice ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, elementów studium wykonalności oraz audytu energetycznego dla przebudowy gmachu na placu Sejmu Śląskiego. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza 3 mln zł. Oferty w przetargu można składać do połowy maja.

Burzyć czy modernizować?

Temat modernizacji Dezember Palast waży się już od kilku lat. Pojawiały się też głosy, że budynek powinien zostać wyburzony. Niezobowiązujący plan przebudowy powstał w 2013 roku. Co ciekawe wstępną koncepcję modernizacji gmachu z zewnątrz przygotował również Zdzisław Stanik, główny projektant Dezember Palast. Architekt zaproponował m.in. nową elewacją, na której białą blachę zastąpiono powłokami siatkowymi. Pomysłów jednak nigdy nie zrealizowano.

Ostatecznie spekulacje czy budynek burzyć czy unowocześniać jeszcze latem ubiegłego roku uciął katowicki Urząd Miasta, ogłaszając plany przebudowy gmachu. Jak wówczas zapowiedzieli urzędnicy z budynku ma zostać usunięty azbest, wymienione zostaną drzwi, okna, instalacje centralnego ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej. Całość ma zostać ocieplona. W planie jest też unowocześnienie budynku oraz remont sali koncertowej, bo gmach docelowo ma pełnić funkcje Miejskiej Sali Widowiskowej.

Dezember Palast będzie Miejską Salą Widowiskową

Ustalono wówczas, że do 2019 roku mają być gotowe studium wykonalności oraz dokumentacja projektowa, dopiero wtedy będzie znana cena przebudowy (przed laty mowa była o 150 mln zł). Z kolei sama inwestycja miałaby być realizowana między 2019 a 2020.

Dodajmy, że budowę Dezember Palast rozpoczęto w 1977 roku na ówczesnym placu Dzierżyńskiego. Budynek powstawał w ekspresowym tempie, bo z otwarciem trzeba było zdążyć na konferencję sprawozdawczo-wyborczą KW PZPR, podczas której I sekretarzem - co nie było tajemnicą - miał zostać wybrany dotychczasowy sekretarz partii - Zdzisław Grudzień.

Gmach otwarto w grudniu 1979 roku. Na ówczesne standardy uchodził za bardzo nowoczesny. Ot chociażby jego biała elewacja stworzona z kasetonów z blachy została podpatrzona przez architekta w Austrii. Na specjalne zamówienie kasetony wykonał Mostostal Zabrze. Nowoczesne było też wyposażenie wnętrz. Gmach był jednym z pierwszych w Polsce, o takiej kubaturze, w całości klimatyzowanym.

Nietypowa bryła to efekt lokalizacji i programu, jakie wybrano dla tego budynku. W gmachu miała być sala amfiteatralna do narad (celowo, na życzenie inwestora nie została przystosowana na cele estradowe i koncertowe) na 1000 osób. Budynek miał się też zmieścić na niewielkiej działce. To dlatego spora jego część, ta z salą narad (ostatecznie na 1007 miejsc) jest nadwieszona nad placem.

Dziś gmach to siedziba Instytucji Kultury Miasto Ogrodów, działają tu też Teatr Korez, jest klub muzyczny, galerie sztuki, redakcja Ultramaryny oraz klubokawiarnia Strefa Centralna. W bocznej części budynku działa też Muzeum Historii Komputerów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto