Dąbrowskie Wodociągi inwestują i modernizują

wojciech.jachym@polskapress.pl

Dąbrowskie Wodociągi podsumowują 2017 rok. Jakie inwestycje wodno-kanalizacyjne zrealizowane zostały w minionym roku w Dąbrowie Górniczej? To m.in. wymiana wodociągów w ulicach: Kalinowej, Konopnickiej, Morcinka, Topolowej, Kazdębiu, Jodłowej, os. Robotniczym i kanalizacji w ulicach: Długiej, Gruszczyńskiego, Kalinowej, Wojska Polskiego, Rapackiego, Starej i w rejonie ul. Srokow-skiego. Największa skala robót dotyczyła wymiany wodociągów i kanalizacji na os. Manhattan, gdzie prace potrwają także w tym roku.

Celem Dąbrowskich Wodociągów jest podnoszenie z roku na rok jakości świadczonych usług, w tym przede wszystkim utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw zdrowej wody. To zaś powiązane jest bezpośrednio z utrzymaniem prawidłowego stanu obiektów, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Sieć wodociągowa

W 2017 roku w ramach działań inwestycyjnych Dąbrowskie Wodociągi wymieniły sieć wodociągową w ul.: Kalinowej, 3 odcinki sieci wodociągowej na os. Manhattan, odcinek sieci przy ul. Morcinka, Topolowej, ul. Kazdębie, Jodłowej oraz przy os. Robotniczym.

Trwa, rozpoczęta we wrześniu, modernizacja 2 km wodociągu przesyłowego od ul. Konstytucji do ul. Pogoria. To podstawowy wodociąg, którym woda z ujęć własnych Dąbrowskich Wodociągów doprowadzana jest do miasta. Prace prowadzone są w trudnym terenie m.in. pod linią kolejową, częściowo w lesie, przy bardzo podniesionym poziomie wód gruntowych. Z tego powodu konieczne było zastosowanie igłofiltrów.

W 2017 roku prowadzony był kompleksowy program hydropneumatycznego czyszczenia sieci wodociągowej w dzielnicach: Błędów, Łosień, Rudy i Staszic. Jego celem jest utrzymanie wysokiej przepustowości sieci. Natomiast w dzielnicach Stara Dąbrowa i Staszic zrealizowano program wymiany armatury. Gotowa jest też dokumentacja wymiany sieci wodociągowej w rejonie Wzgórza Gołonowskiego z przejściem pod torami tramwajowymi oraz w ul. Młodych. Prace w terenie rozpoczną się w tym roku.

Kolejowe wyzwanie Dąbrowskich Wodociągów

W październiku z powodu awarii, konieczna była wymiana odcinka wodociągu w ul. Konopnickiej, od skrzyżowania z ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Kolejową, w tym na długości ok. 60 metrów pod torami PKP. - Tego rodzaju prace należą do najtrudniejszych. Ruch pociągów na jednej z najważniejszych linii kolejowych w Polsce (Katowice-Warszawa) musiał zostać utrzymany, tak więc prace prowadzone były w całości techniką bezwykopową - tłumaczy Lucyna Żurek, kierownik Działu Inwestycji i Wykonawstwa Dąbrowskich Wodociągów. - Dodatkowym utrudnieniem, była warstwa skalna karbonu, przez którą należało się przebić. Wodociąg został ułożony na głębokości 4 metrów pod ziemią, a komory montażowe na głębokości poniżej 5 metrów - kontynuuje.

Rozwój monitoringu liczącej 500 km sieci wodociągowej
Inwestycje objęły też rozwój systemu monitoringu sieci wodociągowej i obiektów, m.in. na hydroforniach. Dzięki temu centrum dyspozytorskie Dąbrowskich Wodociągów otrzymuje na bieżąco informacje o parametrach wody, co pozwala na szybsze wykrycie nieprawidłowości, a w konsekwencji ograniczenie: przerw w dostawie wody, zmian ciśnienia czy wahań jej jakości.

Sieć kanalizacyjna

Dąbrowskie Wodociągi wybudowały i wymieniły odcinki kanalizacji w ul. Długiej, Gruszczyńskiego, Kalinowej, Wojska Polskiego, Rapackiego, Starej, oraz przejście pod torami tramwajowymi w rejonie ul. Srokowskiego (dawna Kruczkowskiego). W grudniu zakończono prace polegające na odcinkowej wymianie kanalizacji w ul. Harcerskiej. By ograniczyć uciążliwości związane z pracami, prowadzone one były głównie metodami bezwykopowymi: nienaruszającymi nawierzchni dróg i chodników.

Z myślą o inwestorach

W 2017 roku zakończone zostały też inwestycje w rejonie strefy inwestycyjnej w Tuczna-wie. Prace w ostatnich latach obejmowały budowę nowego wodociągu wraz z przepompownią oraz zbiornikiem i komorami zasuw. To nie koniec prac w tym rejonie, w przypadku pojawienia się nowych zakładów Dąbrowskie Wodociągi zbudują kolejną linię wodociągów z przepompownią.

Plany na 2018 rok

Największym zadaniem, które będzie realizowane w 2018 roku, jest kontynuacja wymiany kanalizacji sanitarnej na os. Manhattan, prowadzona przy współpracy z Urzędem Miasta. Osiedle jest jednym z większych w Dąbrowie Górniczej. - Prace są skomplikowane, m.in. ze względu na wąskie drogi, na których ruch w miarę możliwości staramy się utrzymywać, by zapewnić dojazd do bloków i obiektów handlowych - mówi Lucyna Żurek, kierownik Działu Inwestycji i Wykonawstwa Dąbrowskich Wodociągów. - Jest to szczególnie trudne, gdyż prace są prowadzone na dużej głębokości, nawet 7 metrów pod ziemią, a dodatkową przeszkodą jest gęsta sieć uzbrojenia osiedla, które musimy zabezpieczyć - dodaje.

Obecnie wymieniono już około 350 metrów kanalizacji sanitarnej. W związku z tym że zakres prac jest bardzo duży, by zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców prace zostały podzielone na III etapy, z których ostatni zostanie zakończony w 2018 roku.

Wideo

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3