Czy gminom należy się podatek od infrastruktury znajdującej się w podziemnych wyrobiskach górniczych? Po naszym wczorajszym artykule, w którym napisaliśmy, że przygotowywana właśnie ustawa ma miasta górnicze pozbawić tych pieniędzy, rozgorzała dyskusja.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Takiego podatku nie ma w żadnym państwie, gdzie jest podziemne górnictwo. To polski pomysł z początku lat 90., kiedy były różne koncepcje restrukturyzacji górnictwa. Ta miała górnictwo dobić - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, ekspert górniczy.

- To dobry podatek - twierdzi z kolei Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej. - Żyjemy w państwie prawa, w którym obowiązuje zasada równego traktowania. Jeśli wszyscy, którzy przesyłają wodę albo ciepło rurami pod ziemią, takie podatki płacą, bo prowadzą gospodarczą, to dlaczego górnictwo nie powinno? - pyta.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze zawiera przepis, zgodnie z którym wyrobiska górnicze wraz ze znajdującą się w nich infrastrukturą nie są budowlami w rozumieniu prawa budowlanego, a co za tym idzie - nie mogą być objęte podatkiem od nieruchomości (a tak jest od 2003 roku).

Dla gmin w naszym regionie, na terenie których trwa eksploatacja węgla, oznaczałoby to utratę łącznie ok. 60 mln zł rocznie. Na takiej zmianie prawa zależy kopalniom, których zaległości z tytułu niepłacenia podatku siegają ok. 1 mld zł. Projekt jest obecnie dyskutowany w podkomisji ds. nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze. Wszystko wskazuje na to, że zostanie przegłosowany i trafi na drugie czytanie do Sejmu.

- To bardzo silny lobbing środowisk górniczych. Podatek gminom się należy, to na ich terenie następuje brutalna eksploatacja węgla i nikt nie liczy się z ludźmi tu mieszkającymi. Jeśli ma pogrążyć górnictwo, to niech pogrąży. Górnictwo nie może funkcjonować kosztem tego, że Śląsk się zapada - komentuje poseł Kazimierz Kutz i dodaje, że na dziś zaplanowane jest spotkanie posłów ze Śląska w sprawie nowelizacji ustawy. - Śląscy posłowie w ogóle nie popierają gmin górniczych. Tak nie może być - konkluduje Kutz.

- Będziemy walczyć - zapowiada Stania i odpowiada na argumenty dyrektorów kopalń, że górnictwo płaci gminom wystarczająco i daje pracę. - W kopalni Wujek Ruch Śląsk na ok.2 tys. załogi tylko 700 to mieszkańcy Rudy Śląskiej - podlicza.

- Samorządowcy są nieodpowiedzialni - ocenia z kolei Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Ci, którzy walczą o podatek, patrzą z perspektywy jedynie swojej krótkiej kadencji. O tym, co będzie, jeśli przyjdzie im zwracać pieniądze, nie myślą. Nie można postawić gminy w stan upadłości - dodaje. %07- Tego podatku nigdy nie było, wynika on jedynie z niejasnego prawa. Wystąpienie z roszczeniem w wysokości miliarda złotych wobec górnictwa węglowego doprowadzi je do upadku.

Spór o podatek od wyrobisk utknął nie tylko w Sejmie, ale i Trybunale Konstytucyjnym. Zapytanie, czy przepis, wg którego podatkiem od nieruchomości objęte są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej jest zgodny z konstytucją, do TK zgłosił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Rozpatruje on spór między Jastrzębską Spółką Węglową a gminą Ornontowice, która od JSW odzyskała już 30 mln zł. - Rozpatrzenie takiej sprawy trwa średnio 15 miesięcy. To świeże zapytanie, na razie zajmujemy się jeszcze zeszłorocznymi - dowiedzieliśmy się w biurze TK.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!