W Przystanku Historia w Katowicach można oglądać nową wystawę „Zbrodnia i pamięć. Bykownia – czwarty cmentarz katyński”.

Wystawa „Zbrodnia i pamięć. Bykownia – czwarty cmentarz katyński” prezentowana jest w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika do 30 kwietnia.

- Ekspozycja dotyczy tajnego cmentarza NKWD w Kijowie-Bykowni na Ukrainie, miejsca gdzie grzebano ofiary stalinowskich zbrodni z lat 1937-1941, w tym polskich obywateli z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej. Kilkuletnie starania dyplomatyczne umożliwiły w 2001 r. przeprowadzenie w lesie bykowniańskim prac archeologiczno-ekshumacyjnych z udziałem ekspedycji polskiej i ukraińskiej, które kontynuowano w latach 2006, 2007, 2011, 2012. W ich wyniku znaleziono ponad 200 grobów, w tym 70 polskich, z których ekshumowano prawie 2000 polskich ofiar – przypominają przedstawiciele IPN w Katowicach.

Jak dodają zakończenie prac archeologiczno-ekshumacyjnych, oraz uroczyste otwarcie Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni w 2012 r., stały się inspiracją do otwarcia w 2013 r. w Oddziale Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, wystawy pt. „Zbrodnia i Pamięć. Bykownia – czwarty cmentarz katyński”.

Historia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!