COP24: Pawilon Katowic z węglem to błąd? Prezydent Krupa tłumaczy

Jak można pokazywać węgiel na szczycie klimatycznym? - grzmią zagraniczni, i nie tylko goście COP24 w Katowicach, komentując w ten sposób pawilon przygotowany przez miasto-gospodarza tegorocznego szczytu klimatycznego. Rzeczywiście stoisko Katowic na COP24 wzbudza wiele kontrowersji. Zobaczcie jak z tego pomysłu tłumaczy się Marcin Krupa, prezydent Katowic

W halach, ustawionych na szczyt klimatyczny w Katowicach znajdziemy kilkadziesiąt pawilonów przygotowanych przez przedstawicieli wielu krajów świata.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak pawilon miasta gospodarza COP24, czyli Katowic. Na stanowisku miasta króluje bowiem węgiel, i to zarówno w tradycyjnej postaci, jak i w postaci kosmetyków z węglem (jak np. mydło) czy też biżuterii zrobionej właśnie z węgla. Choć z drugiej strony katowickiego pawilonu jest dużo zieleni, to i tak najwięcej dyskutuje się o tym, czy wypada promować węgiel na szczycie klimatycznym.

Przechadzając się w okolicach pawilonu, można usłyszeć głosy oburzenia, głównie z ust zagranicznych gości COP24. Marcin Krupa, prezydent Katowic przekonuje jednak, że taka była idea, bo miasto chciało pokazać proces transformacji.

- Chcemy pokazać to, co było, to, co jeszcze jest istotne dla nas, ale też drogę istotną dla nas - mówi Marcin Krupa. - Chcemy podążać do zielonego, chcemy mieć czyste powietrze, ale musimy pokazać też to, co z węgla dzisiaj można zrobić. W miejscu, w którym teraz jesteśmy stała kopalnia węgla kamiennego, a dzisiaj mamy tutaj strefę kultury - dodaje prezydent Katowic.

A co Państwo sądzą o pawilonie Katowic na szczycie klimatycznym?

Wideo

Arkadiusz Nauka

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.12.2018, 17:53

POlaczki gorole wybieracie żydów do rządów to tak do dupy będzie

09.12.2018, 14:22

dajcie kurwy zarobić darmozjady debatują i co z tego będzie NIC żrą i pija za darmo mało co kupują na mieście bo maja za darmo

09.12.2018, 08:34

krupa to niestety nie myslacy człowiek wiec czego się spodziewać po takim człowieku widać jak zarzadza miastem budowa drog itp. to jego priorytety wiec wegiel tez nie jest zly dla niego nie dla krupy siejny uszoka i całej ten smietanki z Piotrowic i kostuchny ludzie ogarnijcie się!!!!!

08.12.2018, 20:58

Organizować szczyt klimatyczny w stolicy najbrudniejszego regionu najbrudniejszego kraju Europy to w ogóle żenada. Więc co tu komentować.

08.12.2018, 17:43

Niestety ,nie da się za pomocą czarodziejskiej różdżki zamienić w ciągu jednego dnia węgla na czyste niebo z odrobiną tęczy.To wymaga wielu lat i wielu miliardów euro

07.12.2018, 17:04

Najbardziej zanieczyszczone panstwo EU

07.12.2018, 10:45

"Łecologia" niech mieszko tam gdzie Czornyłożeł- Schwarzenegger from California, jo tyż założa solary na gwiozde Sonne i byda krytykant wyngla, nastempna COP niech robiom u Putina albo w Kitaji-poza tym niech wylizom ile nos tyn szczyt "ecomondrali" kosztuje

07.12.2018, 09:50

I dobrze powiedział, Śląsk węglem stał i jeszcze postoi. Gdyby nie to czarne złoto, nie wybudowali by Warszawy a w piecach do dziś palilibyśmy drewnem albo byśmy marzli. Ważne, że znamy zarówno zalety jak i wady węgla. Na węgiel pomstują przede wszyscy ci, którzy mają interes uzależnić nas energetycznie od ich zasobów. Co będzie gdy zrezygnujemy z węgla? Proste, albo będziemy płacić, my, zwykli użytkownicy tyle za energię ile podyktują nam importerzy za ich gaz czy inne paliwo albo będziemy marzli i nie będzie prądu. Szanujmy to co dała nam natura ale i idźmy do przodu rozwijając inne ekologiczne technologie, które zaspokoją nas energetycznie.

07.12.2018, 09:15

ludzie z całego świata przyjechali tutaj by dyskutować o tym jak ratować świat który wali nam się głównie przez węgiel a to miasto zapyziałych , niedouczonych kukiełek promuje węgiel a na dodatek sponsor główny to Jastrzębska Spółka Węglowa!! gdzie normy przekroczone 1200 razy.
Ile ta kukiełka już miała wpadek ostatnio ??