Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co takiego dają górnicy, że cieszą się ekolodzy?

Redakcja
Nie chodzi o miks energetyczny, obronę śląskiego węgla ani kondycję dawnej czy nowej Kompanii Węglowej. Nie chodzi też o wydobycie, lecz o środowisko, w którym źle nam się żyje, jeśli jest zdegradowane, a będzie „jak w bajce”, gdy już wreszcie uporamy się na Śląsku z „bombami ekologicznymi”, zrekultywujemy hałdy, zrewitalizujemy miasta i będziemy wreszcie oddychać czystym, nieskażonym powietrzem.

Takie jest założenie i taki cel. Ale, żeby go osiągnąć, potrzebne jest to, co mają właśnie górnicy (konkretnie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach) i to, co mają ekolodzy (konkretnie katowicki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), czyli wolę wspólnego działania na rzecz zdrowego regionu i „zaleczenia” poprzemysłowych blizn, jakich całkiem sporo jeszcze na Śląsku pozostało.

Mówiąc krótko: górnicy mają naukowców oraz innowacyjne technologie, a Fundusz ma pieniądze na ich wsparcie. Śląski Urząd Marszałkowski dołącza też do porozumienia, jakie zostało zawarte między WFOŚiGW a Głównym Instytutem Górnictwa, jako partner nie tylko wspierający inicjatywę, ale też mający w swojej dyspozycji fundusze unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego. - Jestem głęboko przekonany, że nasze wspólne działania stworzą możliwość bardziej skutecznego zarządzania środowiskiem, z korzyścią dla mieszkańców i z myślą o rozwoju regionu - mówił podczas konferencji zorganizowanej w dniu uroczystego podpisania porozumienia o współpracy między GIG a Funduszem - Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

- Wartość wsparcia udzielonego ze środków Funduszu w województwie śląskim przekroczyła 6 mld zł. Jestem przekonany, że wspólne wykorzystanie możliwości i doświadczeń Głównego Instytutu Górnictwa oraz Funduszu pomoże w realizacji wielu działań, których celem będzie m.in. przeciwdziałanie niskiej emisji czy rewitalizacja terenów poprzemysłowych - powiedział prezes Funduszu Andrzej Pilot. A Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG, podsumował: ,,Problematyka ochrony środowiska jest niezmiennie istotnym elementem wpływającym na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Podpisana umowa wyznacza ramy wspólnych działań na rzecz ograniczania skutków działalności przemysłowej na środowisko”.

Te „ramy” to we współczesnym świecie innowacyjność rozumiana zarówno jako wynalazczość, jak i troska o społeczeństwo i środowisko. - GIG od szeregu lat świadczy usługi i prowadzi prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na monitorowanie stanu środowiska oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań i technologii zarówno do przemysłu, sektora komunalnego, jak i administracji - podkreśla dyrektor Prusek, dodając: ,,Jesteśmy przekonani, że w oparciu o wieloletnie doświadczenie katowickiego WFOŚiGW oraz potencjał badawczy i kompetencje GIG wypracujemy modelowe rozwiązania. Mając nadzieję na wspólne inicjatywy projektowe, będziemy sukcesywnie doskonalili warsztat badawczy oraz rozbudowywali zaplecze techniczne naszego Centrum Inżynierii Środowiska”.

Co więc mają górnicy, z czego cieszą się ekolodzy? Wystarczy przypomnieć, że zespoły badawcze GIG realizują średnio rocznie ponad 100 zadań statutowych, około 70 projektów badawczych różnego typu, a także ponad 4500 prac badawczo-usługowych zamówionych przez klientów rynkowych polskich i zagranicznych, których tylko w ostatnim roku jest około 1500. Centrum Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa prowadzi kompleksowe prace w zakresie nowych technologii i rozwiązań, które mają ograniczać skutki oddziaływania człowieka na środowisko. W Instytucie funkcjonuje Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer, najnowocześniejsze tego typu laboratorium w Polsce, które zajmuje się badaniami promieniotwórczości naturalnej i skażeniami promieniotwórczymi w środowisku pracy, w domach i w naturze.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto