Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Katowicach: jest 320 pomysłów jak wydać 10 mln zł

Justyna Przybytek
Budżet obywatelskie w Katowicach
Budżet obywatelskie w Katowicach
Aż 320 inwestycji chcą realizować katowiczanie w ramach budżetu obywatelskiego. O tyle zawnioskowali do Urzędu Miasta do poniedziałku (tego dnia minął termin przyjmowania projektów). Najwięcej dotyczy budowy placów zabaw i siłowni pod chmurką oraz remontów ulic. Są też całkiem oryginalne.

-Mamy na przykład wniosek o zakup 600 budek lęgowych dla ptaków na osiedlu Tysiąclecia, o odtworzenie zabytkowego muru, albo sfinansowanie badań naukowych cmentarzyska całopalnego w Ligocie - Panewnikach, a także wniosek o stworzenie stylizowanej kolejki Balkan łączącej Szopienice, Nikiszowiec i Giszowiec, czy o budowę placu bajtli i starzyków w Janowie - wymienia Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy katowickiego magistratu. Liczba wniosków zaskoczyła urzędników, tym bardziej, że jeszcze w ubiegłym tygodniu było ich zaledwie kilkanaście.

- Jak na pierwszy rok działania w mieście budżetu obywatelskiego, nie ma się czego wstydzić. Zauważyliśmy też duże zaangażowanie pomysłodawców projektów w ich realizację. To pokazuje, że stworzenie budżetu było dobrym rozwiązaniem - komentuje Jarząbek. Wnioski dotyczą inwestycji we wszystkich 21 dzielnicach. Do końca wakacji będą sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. - Sprawdzimy, czy koszt inwestycji nie przekracza budżetu dzielnicy, albo czy na przykład nie koliduje z inną inwestycją planowaną na danym terenie przez miasto - tłumaczy rzecznik.

We wrześniu miasto rozpocznie kampanię informacyjną we wszystkich dzielnicach dotyczącą projektów, które przejdą pozytywnie weryfikację. A od 17 do 21 września na poszczególne inicjatywy będą głosowali mieszkańcy. Te które zdobędą najwięcej głosów, będą realizowane w 2015 roku.

Przypomnijmy, że budżet obywatelski dla Katowic to inicjatywa społeczników, którzy wymogli jego stworzenie na urzędnikach. Władze miasta poszły im na rękę i budżet powstał. W sumie do rozdysponowania mieszkańcy mają 10 mln zł podzielone na 22 dzielnice. Z tej kwoty 4 mln zł podzielono w równych częściach pomiędzy wszystkie jednostki pomocnicze, zaś 6 mln proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej jednostki. Najwięcej do wydania jest w Ligocie i Panewnikach - ponad 800 tys., najmniej - ponad 200 - w Zarzeczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto