W Katowicach tegoroczny nabór do przedszkoli będzie elektroniczny. Jeśli jednak myślisz, że formalności będziesz mógł załatwić nie ruszając się sprzed komputera, jesteś w błędzie! Wycieczek do przedszkola trzeba odbyć kilka.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pierwszą, aby dowiedzieć się, że rekrutacja jest elektroniczna. Informacje oraz zasady zostaną wyłożone do wglądu, ale na tablicach ogłoszeń w przedszkolach. Drugą, już po zalogowaniu się na stronie internetowej, bo wypełniony formularz trzeba wydrukować i odnieść do najbardziej preferowanego przedszkola.

- Rodzicom, którzy o nabór byli się już dopytać, mówiliśmy, żeby przyszli w kwietniu - mówią w przedszkolu przy ul. Uniwersyteckiej w centrum. Więc ci nadgorliwi wycieczki zaliczyli już co najmniej trzy.

Problem w tym, że w Katowicach do połowy marca nadal nie było wiadomo, czy nabór do 79 przedszkoli zarządzanych przez samorząd będzie tradycyjny (papierowy) czy elektroniczny. Wstępnie ustalono, że ruszy 1 kwietnia. We wtorek dowiedzieliśmy się, że jednak będzie elektroniczny, ruszy 6 kwie-tnia i potrwa do 28 kwietnia.

Specjalna strona www.katowice.formico.pl będzie aktywna wcześniej, bo już 1 kwietnia, zgłoszenia będzie można wypełniać jednak dopiero od 6 kwietnia. Przy naborze nie ma znaczenia kolejność zgłoszeń. Ważna jest za to liczba uzyskanych przez dziecko punktów, te wylicza się na podstawie kryteriów. Ważne jest między innymi czy rodzice są zameldowani w Katowicach, czy rodzic wychowuje dziecko samotnie, czy rodzice są niepełnosprawni, czy oboje pracują lub studiują albo ile dziecko będzie spędzało czas w przedszkolu. Każdy rodzic może wybrać dla dziecka pięć przedszkoli. Jednak wypełniony za pośrednictwem internetu wniosek należy wydrukować i przynieść do przedszkola, które zostało wybrane jako najbardziej preferowane.

- Osoby, które nie mają dostępu do internetu, uzyskają pomoc i zostaną zalogowane do systemu w przedszkolu - mówi Grażyna Burek z Wydziału Edukacji UM w Katowicach.

W sumie w województwie śląskim jest 1231 przedszkoli. Nabór elektroniczny jest prowadzony w większości dużych miast. Pozwala przede wszystkim usprawnić proces zapisów do przedszkola, pod warunkiem, że nowy system jest wprowadzany sprawnie.
Komentarze (25)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tom (gość)

Tak, rzeczywiście, wygląda na to, że jeden dzień pobytu dziecka w katowickim przedszkolu kosztuje ponad 15zł !!! Wkurza fakt, że jesteśmy dojeni na wiele sposobów-podatki jawne i poukrywane, vaty, akcyzy, opłaty skarbowe i licho wie co jeszcze. Te wszystkie podatki niby na darmowe przedszkola, szkoły, szpitale a jak się tam znajdziesz to zaczyna się dojenie, aż padniesz. Podziękujmy KOMUCHOM, przebudżMy się.

mat (gość)

W tym roku nasze dziecko stało się przedszkolakiem, a my rodzice dojnymi krowami, dziekujemy wam KOMUCHY nienażarte

Ania (gość)

Gratuluje wszystkim rodzicom, których dzieci dostały się do przeczkoli. Ja niestety nie dostałm się i nie mam pojęcia co robić. Jestem o tyle w trudnej sytuacji, że dwojga moich rodziców nieżyje a teściowie pracują (refofma do 65). Przykro mi, że nikt nie patrzy na tych rodziców którzy mają normalną rodzine i prowadzą normalny tryb życia. Jak mi to powiedziała Pani Dyrektor: najlepiej się rozwieźć., ile u mnie dzieci chodzą co niby jest tam samotna matka. Gratuluję tym rodzicom sprytu. Wiec panie Ireneuszu tylko rozwód. Niestety należymy do tych tak zwznych kopanch d.... We wrześniu udam się z moim dzieckiem do Urzędu Miasta i pozostawie je na czas mojej pracy. Skoro na osiedlach nie potrafią zorganizować wystarczająco miejsc?!!hmm. Tylko niech mi ktoś nie piszę o przeczkolu w polbliży. U mnie sa 4v przedszkola!!!

Ireneusz (gość)

Po raz kolejny mój syn nie dostał się do przedszkola w Bytomiu . W zeszłym roku zbyt późno dowiedziałem się ,że trzeba dać łapówkę . W tym roku spełniliśmy liczne kryteria i znów klapa . Ile trzeba zapłacić i komu? Rekrutacja elektroniczna to fikcja bo i tak przedszkola decydują więc ludzie a nie bezduszny program.Na drugi rok nawet wniosku nie złożymy bo i po co skoro znów ktoś będzie lepszy a zaświadczenie dla dziecka o późniejszym rozpoczeciu obowiązkowej nauki to pestka. GRATULUJĘ POMYSŁU OPÓŹNIANIA ROZWOJU DZIECI W TYM MIEŚCIE .

zwolenniczka (gość)

Jak to czytam to włos mi się na głowie jeży, wprowadzony system rekrutacji wprowadza porządek. Nie widzę żadnych utrudnień, to że trzeba zanieść formularz i zaświadczenia - w starym systemie też tak było nawet trzeba było iść do przedszkola po formularz, a potem go jeszcze odnieś. Zaświadczenia też były wymagane .... więc ... prosty wniosek jak przeczytałeś formularz ze zrozumieniem idziesz raz a nie dwa. Z tych wpisów wnioskuję jedno ... to co piszecie - my rodzice mamy prawa i roszczenia a obowiązki wobec przedszkola i prawa przestrzegania hmm, wymienienia je ktoś ? jedna osoba i to na samym końcu. Już współczuje dyrekcji tego przedszkola do którego wasze dzieci się dostaną. Sami się nakręcacie ...... to po prostu strach przed zmianami. A pewnie efekt naboru będzie właśnie taki - wasze dzieci będą kontynuować edukacje w swoim ulubionym przedszkolu z ulubionymi nauczycielkami. My lubimy jednak afery :))

mama (gość)

jakbys babo se doczytala formularz to tam jest wyraznie napisane jakie dokumenty trzeba doniesc do przedszkolaka razem z wydrukowana na szybko ankieta!!!!!!!!!!!!!!nie wprowadzaj nikogo w blad,ze sie dopiero obudzilas!

sebastian (gość)

I znów ktoś zarobił na idiotycznym projekcie który niczemu się nie posłuży, zamiast formularzy pieniądze które zostały wydane na ten system mogli przeznaczyć na nowe przedszkola. Bo przedszkoli jak nie ma tak nie ma a biurokracja coraz większa !

matka 2 dzieci (gość)

o co wam chodzi zapisy do przedszkoli to normalna sprawa co roku trzeba dziecko na nowo zapisywać a ze teraz wszystko trzeba załatwiać przez internet dla mnie i lepiej przynajmniej wiem ze moje podanie nigdzie się nie zawieruszy a to ze trzeba donieść parę świstków to nie problem wszendzie donosimy papiery i sie nie bulwersujemy tak jak teraz Przedszkole musi wiedzieć o rodzinie dzieci mnie to nie przeszkadza ja na wypełnieniu 2 formularzy poświęciłam 15 min kwestia świstków to jest bagatela 3 dni .a czy podanie odbiera wozna czy nauczycielka to co to a różnica skoro jest do tego upoważniona

www.przedszkolaczek.katowice.pl (gość)

Zapraszam na stronę dla rodziców przedszkolaków z Katowic "uszczęśliwionych" procedurą rekrutacji:
http://www.przedszkolaczek.katowice.pl/
Zapraszam też do udziału w forum poświęconym temu tematowi.

zwolenniczka - optymistka (gość)

Ludzie co wy piszecie!!! Ja jestem za, bo przynajmniej moje dziecko zostanie przyjete, a nie "wybraniec" z innego osciennego miasta, bo to dzieciak "wyższej klasy społecznej mający opiekunkę", który zabrał by może miejsce waszemu dziecku. Po za tym trzeba CZYTAĆ co sie podpisuje (odnosnie zaświadczeń) i zapoznac sie dokładnie zasadą rekrutacji (zatwierdza karte dyrektor przedszkola- więc niech odbiera to kto che ja podałam pesel zatwierdziłam i jestem na liście, a jak karta zginie to ich problem). Nareszczie wzieli się za ten bajzel i kumoterstwo. A niektóre te "biedne" samotne matki(nalezy udokumentowć to) faktycznie są szczęśliwymi żonami z grubym portfelem funtów. Pozdrawiam pesymistów.

aldi (gość)

zniosłam podanie wypełnione podpisane w drzwiach przedszkola przywitała mnie sprzątaczka i oświadczyła ,że ona odbiera zapisy do przedszkola zarządała też zaświadczenia od lekarza o którym nic mi nie wiadomo kazała dostarczyć póżniej,nie wiem czy tak powinno wyglądać przyjęcie dokumentów o przyjęcie dziecka doprzedszkola .nawet nie jestem pewna czy te dokumenty dotarły w odpowiednie ręce.pewnie pójdę jeszcze raz i poproszę o potwierdzenie .na samym starcie schody; przedszkola próbują zniechęcić nas rodziców ;po prostu zraziłam się i nie wiem jakie problemy czekają mnie jeśli dziecko już będzie w przedszkolu

zbulwersowana mama (gość)

Popieram zamieszczone tu komentarze. Decyzje jest zupełnie nieprzemyślana i tak naprawdę zamiast ułatwiać wszystko komplikuje!!!! Pomijam milczeniem całkowity brak troski o kondycję psychiczną naszych przedszkolaków, które z niewiadomych im powodów mają być przerzucane do placówek, w których nie znają ani wychowawców ani dzieci. Poza tym ja, jako rodzic mam prawo i obowiązek decydować co dla mojego dziecka jest najlepsze. Jeżeli dokonałam już wyboru i jestem zadowolona z przedszkola, do którego dziecko uczęszcza, dlaczego mam to robić drugi raz?????
Moje dziecko chodzi do przedszkola już drugi rok. Dla mnie decyzja o elektronicznej rejestracji jest całkowitym nieporozumieniem. A jeśli już - powinna dotyczyć dzieci z najmłodszej grupy, które do przedszkola idą pierwszy raz.
Jestem jak najbardziej za zroganizowaniem protestu!!!!

dusia (gość)

co za kretyn to wymyślił moje dziecko chodzi drugi rok do tego przedszkola a ja musz ę sie starać o przyjęcie na nowo debile debile debile!to się nazywa polityka prorodzinna Tuska Uszoka i wielu innych stukniętnych

mama (gość)

co za głupota!!!!!!!!!!!!najpierw wszystkie dane od rodziców kto,gdzie z kim i jak.. i punkty!!!!!!!!!za to ze sie jest samotna mama?????????????????ze ma rodzenstwo?????????na jakim stanowisku pracuje?////////////chore a co potem z tymi danymi?????///moje dziecko bedzie gorsze w przedszkolaku?????????ostatnie miesiace w zlobku spedza a co potem?mam zrezygnowac z pracy bo mi nie przyjma dziecka?i na nianie 1000zł mnie nie stac?co za chory wymysł..........i dlaczego mam dziecka pesel podawac na stronie która jest niezabezpieczona?

mama 3 latka (gość)

a w Twoim przedszkolu nie można złożyć oświadczenia, że chcesz kontynuować przedszkole?
u nas na Giszowcu są przedszkola z grupami maluchów 3-4 latków razem