Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo dostaw wody

Redakcja
Bezpieczeństwo dostaw wody to odpowiedzialność wszystkich podmiotów, które biorą udział w łańcuchu jej dostaw - od ujęcia aż do konsumenta. Dlatego ważne jest, by każdy etap był odpowiednio monitorowany. Daje to gwarancję, że system wodociągowy działa prawidłowo, a dostarczana woda spełnia określone wymagania.

Zapewnienie ciągłości dostaw wody
Katowickie Wodociągi S.A. mają bardzo elastyczny system zaopatrzenia w wodę. Oparty jest na 78 punktach zakupu wody z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. oraz systemie wodociągów magistralnych i rozdzielczych. Dzięki temu cała sieć wodociągowa podzielona jest na ponad 100 obszarów zasilania. W większości są one połączone ze sobą, ale na co dzień oddzielone zamkniętymi zasuwami. Takie rozwiązanie w razie awarii lub braku dostawy wody pozwala na szybkie przekierowanie wody i jej dostawę z innego punktu zasilania. Tym samym ogranicza to obszar wyłączenia. W takich sytuacjach Spółka dba o szybki przekaz informacji do odbiorców. O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody Spółka informuje z wyprzedzeniem 72 h. W zależności od czasu trwania prac, jak również wielkości obszaru, którego one dotyczą, Katowickie Wodociągi S.A. zapewniają zastępcze źródło dostaw wody w postaci beczkowozu lub w 5-litrowych pojemnikach. Godziny wykonywania prac w miarę możliwości ustalane są tak, by były jak najmniej uciążliwe dla odbiorców. Jest to możliwe dzięki gromadzonym danym o stopniu uciążliwości dla klientów w określonych porach dnia. Na ich podstawie wyliczany jest wskaźnik „Niezawodność dostaw wody”.

Zapewnienie dostaw wody o odpowiednich parametrach technicznych
Dla zapewnienia pełnej kontroli nad ciągłością dostaw wody w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem Katowickie Wodociągi S.A. prowadzą monitoring sieci wodociągowej. Opracowanie i wdrażanie rozpoczęto w 2006 r. Oprócz monitoringu sieci wodociągowej obejmuje on również obiekty towarzyszące - hydrofornie, gdzie monitorowane są parametry ich pracy oraz reduktory ciśnienia. Obecnie przepływ i ciśnienie monitorowane są w 48 punktach zakupowych oraz w 67 punktach pomiarowych wewnętrznych. Z kolei reduktorów w sieci pracuje 30, z czego 20 ma system sterowania ciśnieniem. Reduktory montowane są już w punktach zakupowych.

Konieczność stosowania w jednych punktach reduktorów ciśnienia, a w innych hydroforów podnoszących ciśnienie wynika ze specyfiki systemu zaopatrzenia w wodę całej aglomeracji, rozległości sieci magistralnej oraz zróżnicowanego ukształtowania terenu. Z tego też względu ważne jest zapewnienie na przyszłość rozbudowy sieci wodociągowej o odpowiednich parametrach technicznych. Mając to na uwadze, Katowickie Wodociągi S.A. określają takie warunki techniczne przy rozbudowie i budowie nowych przyłączy, by gwarantowały one odpowiednią wydajność.

Zapewnienie dostaw wody o odpowiednich parametrach jakości
Monitoringiem jakości dostarczanej wody na terenie miasta Katowice zajmuje się akredytowane Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów S.A. Prowadzi ono badania w oparciu o zatwierdzony przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego harmonogram pobierania i badania próbek wody w wybranych punktach. Obecnie Laboratorium Centralne Katowickich Wodociągów S.A. pobiera próbki wody z 56 punktów, które są równomiernie rozłożone na terenie całego miasta Katowice. W skali roku daje to 201 próbek. Wyniki badań próbek wody Spółka przesyła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Stanowią one podstawę wydania okresowej i obszarowej oceny jakości wody na terenie miasta Katowice. Dodatkowo Laboratorium Centralne raz w miesiącu pobiera i bada próbki wody z 18 studni zakupowych. Wszystko po to, by stale kontrolować jakość dostarczanej wody. Badania wykonywane są również m.in. w przypadku zgłoszeń klientów o pogorszeniu jakości wody, niepokojących sygnałów i przekroczeń. Oprócz tego jakość wody kontrolowana jest zawsze w momencie podłączania nowo wybudowanej sieci, jak również po pracach związanych z modernizacją czy awarią na sieci. Oprócz metod wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, Laboratorium Centralne do analizy wody wykorzystuje również metodę enzymatyczną. Pozwala ona uzyskać ostateczny wynik w dużo krótszym czasie, a dodatkowo daje możliwość szybkiej reakcji w sytuacji ewentualnego pogorszenia parametrów wody. Nadzór w ramach monitoringu jakości wody daje gwarancję konsumentom, że dostarczana im woda spełnia określone wymagania i jest bezpieczna dla zdrowia.

Zapewnienie odpowiedniej komunikacji z klientami
Katowickie Wodociągi S.A. z myślą o swoich klientach uruchomiły kilka kanałów komunikacyjnych, które stanowią najwygodniejszą, a zarazem najszybszą formę informacji. Właśnie w przypadku awarii czy przerw w dostawie wody ważny jest szybki komunikat. Spółka zamieszcza informacje m.in. na swojej stronie internetowej, w systemie iBOK oraz bezpośrednio w budynkach odbiorców. Zapewnia również przez całą dobę możliwość kontaktu telefonicznego z dyspozytorem pod numerem 994. Oprócz tego klienci mogą otrzymywać informację o awariach za pomocą systemu informacyjnego SMS, który działa od 2013 r. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy Katowic, tzn. nie tylko ci, którzy posiadają podpisaną z Katowickimi Wodociągami S.A. umowę na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, ale również mieszkańcy budynków wielolokalowych administrowanych np. przez wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie. Usługa pozwala klientowi dokładnie określić, z jakiego rejonu informacje go interesują. Otrzymuje on więc tylko komunikaty dotyczące wskazanego przez siebie rejonu ulic lub ulicy w przypadku awarii lub braków, zakłóceń w dostawie wody. Aby otrzymać powiadomienia, należy przesłać pod numer 530 530 563 wiadomość SMS z nazwą ulicy i numerem budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto