Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria na drodze. Jak oznakować uszkodzony samochód?

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Jesienno-zimowa szarówka nie sprzyja dobrej widoczności na drodze. Dlatego w przypadku awarii, szczególnie na drogach poza terenem zabudowanym trzeba starannie zadbać o odpowiednie oznakowanie samochodu.

Niskie temperatury, wysoka wilgoć, śliska nawierzchnia i szybko zapadające ciemności to warunki, w których o kolizję lub awarię samochodu znacznie łatwiej niż latem. Niestety uszkodzone auto w takich warunkach będzie widoczne w ograniczonym stopniu, co może powodować kolejne niebezpieczne sytuacje na drodze. Ryzyko można zminimalizować odpowiednio oznaczając samochód.

Trójkąt i światła
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury zasady oznakowania pojazdu w czasie awaryjnego postoju są ściśle określone i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Podstawą jest odblaskowy trójkąt bezpieczeństwa, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu.

– Sposób oznakowania uszkodzonego pojazdu zależy w dużym stopniu od miejsca awarii. Jeśli auto zepsuło się w mieście, w miejscu gdzie nie przeszkadza w ruchu, a postój nie jest tu zabroniony, nie trzeba rozkładać trójkąta ani włączać świateł awaryjnych. Ale w innych sytuacjach przepisy są bardzo precyzyjne – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

W terenie zabudowanym awaryjny postój należy sygnalizować, gdy auto stoi w niedozwolonym miejscu, np. na jezdni i nie da się go z niej usunąć. Należy wówczas włączyć światła awaryjne, a jeśli pojazd ich nie ma, lub są uszkodzone, uruchamiamy światła pozycyjne.

Trójkąt ostrzegawczy ustawia się w odległości jednego metra od samochodu.

– W terenie niezabudowanym, o ile to możliwe samochód należy ustawić jak najbliżej krawędzi drogi. Ponieważ prędkości rozwijane przez pozostałe pojazdy są tu większe, trójkąt należy ustawić w odległości od 30 do 50 metrów za samochodem. W tym przypadku pojazd także musi być awaryjnie oświetlony – mówi Filip Fischer.

Uwaga na autostradzie
Największe zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu uszkodzony pojazd stanowi na drogach ekspresowych i autostradach. To tutaj skutki najechania na niewidoczne auto będą najpoważniejsze. Dlatego trójkąt ustawia się w odległości stu metrów za samochodem.

– Także należy włączyć światła awaryjne lub pozycyjne. Auto ustawiamy na pasie awaryjnym, co jest szczególnie istotne na odcinkach gdzie autostrada skręca, a widoczność za zakrętem jest ograniczona np. przez ekrany akustyczne – przypomina Filip Fischer.

Na autostradach holowanie samochodu jest dozwolone wyłącznie przez pojazdy pomocy drogowej i tylko do najbliższego zjazdu. Szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności kierowca i pasażerowie powinni opuścić auto i oczekiwać na pomoc poza barierami ochronnymi lub za ekranami akustycznymi. Chodzenie po tego typu drogach jest surowo zabronione, dlatego jeśli nie ma możliwości bezpiecznego opuszczenia samochodu, należy w nim pozostać. Rozkładając trójkąt kierowca powinien założyć odblaskową kamizelkę.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto