Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Avalon Extreme. Niepełnosprawni nie siedzą w domu. Ćwiczą sporty ekstremalne i sięgają po więcej [ZDJĘCIA]

Michał Litorowicz
Avalon Extreme, avalonextreme.pl
Wysokie krawężniki, wysokopodłogowe autobusy czy niedostosowane architektonicznie budynki. W naszym kraju nie brakuje utrudnień, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne. Historie sportowców zrzeszonych w projekcie Avalon Extreme unaoczniają, że pokonywanie kolejnych barier – od tych codziennych po najbardziej krańcowe – może przeobrazić się w sposób na życie. Szczegóły w artykule poniżej.

Avalon Extreme to jeden z projektów realizowanych przez Fundację Avalon – organizację non-profit z siedzibą w Warszawie, działającej na rzecz niepełnosprawnych. Zapoczątkowana w 2015 r. inicjatywa "Extreme" zrzesza osoby mające na koncie szereg sukcesów w sportach ekstremalnych. Ambasadorami projektu są: Tomasz Biduś (trener drużyny rugby na wózkach), Sebastian Luty (rajdy samochodowe), Bartek Ostałowski (drift), Igor Sikorski (sitwake – odmiana wakeboard'u), Adam Czeladzki (loty szybowcowe) i Szymon Klimza (treningi siłowe i biegi ekstremalne dla osób na wózkach).

Avalon Extreme. Niepełnosprawni nie siedzą w domu. Ćwiczą sporty ekstremalne i sięgają po więcej
Avalon Extreme, avalonextreme.pl

Fot. Avalon Extreme

Poza roztoczeniem parasola nad wymienionymi przedstawicielami, kolejną gałęzią działalności jest tu też organizacja też cyklicznych zawodów o zasięgu ogólnopolskim oraz otwartych treningów. Warto pamiętać, że wiele z wymienionych aktywności nie jest wspieranych przez krajowe związki sportowe i nie znajduje się na liście dyscyplin paraolimpijskich. Przez to procedury przygotowania turniejów są zdecydowanie bardziej skomplikowane.

Czy dzielenie sportów ekstremalnych na te dla pełno- i niepełnosprawnych jest zawsze uzasadnione? Sportowcy zrzeszeni w ramach Avalon Extreme udowadniają, że taka granica jest bardzo płynna. Z jednej strony, wysiłek włożony w opanowanie danej dyscypliny jest często zdecydowanie większy niż w przypadku osób bez niepełnosprawności. Z drugiej, ambasadorzy inicjatywy z sukcesami podejmują ryzyko na podobnych polach ekstremalnych doznań, jakie zazwyczaj kojarzymy z pełnosprawnymi sportsmenami. Szerzej o potrzebie adrenaliny, której nie może zakłócić wózek inwalidzki, opowiedział nam o tym Jakub Lipczik – PR Manager Avalon Extreme.

Avalon Extreme. Niepełnosprawni nie siedzą w domu. Ćwiczą sporty ekstremalne i sięgają po więcej
Avalon Extreme, avalonextreme.pl

Fot. Avalon Extreme

– Historie naszych sportowców pokazują, że choć wypadek i w konsekwencji fizyczne unieruchomienie to traumatyczne przeżycie, to nierzadko właśnie wtedy szuka się nowych bodźców. Jednym z naszych założeń jest udowadnianie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca czegoś – a wręcz przeciwnie. Z tym zastrzeżeniem, że my podeszliśmy do zagadnienia poprzez przełamywanie stereotypów – dla naszych sportowców pozorna blokada w postaci niepełnosprawności spowodowała, że postanowili spróbować swoich sił w pełnym adrenaliny murderballu – tłumaczy Lipczik.

Najlepszym dowodem na to, że wspomniane, odgórne rozgraniczenia dyscyplin nie zawsze mają przełożenie na rzeczywistość, jest impreza pod nazwą Avalon Extreme Sitwake Challenge, podczas której, w jednej kategorii, rywalizować będą wake- i sitwakeboarderzy. Wszyscy spróbują wykonać na wodzie jak najefektowniejsze ewolucje, z tą różnicą, że w przypadku tego drugiego uczestnik przyjmuje pozycję siedzącą. – Zawody podzieliliśmy tak aby zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni najpierw wybili się ze swojej kategorii, a potem stworzyli pary, które powalczą o najważniejsze miejsca. Jeśli nie jesteś doświadczonym wakeboarderem, odmiana "sit" okazuje się zdecydowanie bardziej wymagająca.Podobnie jest zresztą z rugby na wózkach. Miałem okazję brać udział w kilku treningach z chłopakami i – jako osoba pełnosprawna i sportowiec – przyznaję, że jest to arcytrudne. Po takich doświadczeniach zupełnie zmienia się twoja perspektywa patrzenia na aktywność fizyczną – mówi nam Lipczik. Więcej o zawodach, które zaplanowano na 25 sierpnia 2018 r., znajdziecie TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto