Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja ekologiczna. Wytrop morświna w Twoim mieście

opr.gp
100 odrysowanych sylwetek morświnów pojawi się już w najbliższy czwartek w 10 wybranych miastach w Polsce. W tym - w Słupsku i w Gdyni.

W Bałtyku żyje około 100 morświnów, a ich liczba wciąż spada. Jednym z największych zagrożeń tego gatunku jest przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk. Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

Zobacz pomnik morświna w Gdyni

Organizacja ekologiczna WWF Polska pomaga przetrwać bałtyckiej populacji morświna.
- Pracujemy nad planem ochrony gatunku, który może pogodzić potrzeby morświna z interesami osób zawodowo związanych z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. - Stworzyliśmy Błękitny Patrol, grupę 42 entuzjastycznych wolontariuszy, którzy monitorują polskie wybrzeże w poszukiwaniu morświnów.

Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku. Niewielu Polaków wie o jego istnieniu, jeszcze mniej miało okazję go zobaczyć - nic dziwnego, w Bałtyku żyje zaledwie ok. 100 osobników. Dlatego 100 odrysowanych sylwetek morświnów pojawi się już w najbliższy czwartek w 10 wybranych miastach w Polsce!

ZOBACZ także: Dzień Bałtyckiego Morświna w Gdyni

Wolontariusze organizacji ekologicznej WWF odrysują sylwetki morświna w najbardziej rozpoznawalnych punktach przestrzeni miejskiej. Oryginalne graffiti będzie można zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu. Dla tych, którym jako pierwszym uda się wytropić sylwetkę morświna, WWF przygotował nagrody z wizerunkiem morświna – ręczniki, koszulki i bluzy.

- Celem naszej akcji jest uświadomienie Polakom istnienia tak wyjątkowego i rzadkiego gatunku w Bałtyku – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Morświny niełatwo wytropić ze względu na ich tryb życia. W przeciwieństwie np. do delfinów, z natury są samotnikami i unikają towarzystwa człowieka.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy sfotografować rysunek morświna, napisać, gdzie się znajduje i przesłać zdjęcie wraz z opisem na adres mailowy: [email protected].
Swoje szanse na wygraną można zwiększyć, zaglądając do wskazówek przygotowanych przez WWF. Znajdą się w nich podpowiedzi dotyczące wybranych części miasta, w których pojawią się sylwetki morświnów.

Więcej informacji już w czwartek na stronie internetowej WWF wwf.pl i na Facebooku (www.facebook.com/WWFpl)

WWF to międzynarodowa organizacja ekologiczna, zrzeszająca ponad pięć milionów darczyńców i posiadająca sieć biur w ponad 100 krajach. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.
Na świecie WWF działa już ponad pół wieku. W Polsce, fundacja od 10 lat chroni rzeki i lasy, Promuje zrównoważone rybołówstwo i stara się przeciwdziałać zmianom klimatu. Ratuje zagrożone gatunki. Prowadzi działania na rzecz ochrony największych polskich drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia, oraz ssaków bałtyckich - foki i morświna. Walczy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.


Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto