Masz telewizor, ale za niego nie płacisz? Rząd weźmie Cię w obroty! Dostarczyciele usług telewizyjnych będą zobowiązani do przekazywania danych osobowych swoich klientów w celach poprawy ściągalności opłat abonamentowych. Czy to koniec z unikaniem płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV 2017 - już sie nie wywiniesz z płacenia. Doniesie na ciebie dostawca kablówki?

Abonament RTV ma działać według nowych zasad. Operatorzy telewizji kablowych i satelitarnych mają otrzymać tzw. zlecone zadania publiczne, w których będą zmuszeni do dostarczania Poczcie Polskiej danych osobowych swoich klientów. Dzięki temu wpływy ze ściągalności abonamentu mają wzrosnąć dwukrotnie. Obecnie trwają konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy abonamentowej, która w życie ma wejść pod koniec lata.Rząd chce zmian w sposobie ściągania daniny radiowo-telewizyjnej. W zeszłym roku abonament opłaciło jedynie nieco ponad milion gospodarstw domowych. Nowelizacja ustawy ma to zmienić. W jaki sposób? W założeniach rządu poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców płatnej telewizji (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Innymi słowy, dostawca płatnej telewizji będzie musiał powiadomić Pocztę Polską o tym, że będący jego klientem Kowalski posiada w swoim domu telewizor. Plan jest też taki, żeby opłaty pobierane były nie od gospodarstwa domowego, a od płatnika PIT, CIT i KRUS.

- Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce - informuje MKiDN.


Wysokość abonamentu pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosić 22,70 złotych miesięcznie. Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej jest obecnie poddawany konsultacji prawno-społecznej.

Obowiązek czy opcja dobrowolna?

MKiDN twierdzi, że zadanie powierzone dostawcom telewizji płatnej będzie miało ograniczony charakter. Nie będą oni rejestrować odbiorników, kontrolować wykonywania obowiązku rejestracji, ani pobierać opłat od abonentów, a jedynie przekazywać ich zgłoszenia Poczcie Polskiej, która w dalszym ciągu będzie wykonywać wszystkie pozostałe zadania związane z rejestrowaniem i pobieraniem opłat abonamentowych. Czy to oznacza, że w zasadzie niewiele się zmieni i w dalszym ciągu będzie można unikać płacenia abonamentu? Niekoniecznie.

Czytaj także

  Komentarze (7)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  aneta (gość)

  niech mój dostawca z kablówki oddaje im pieniądze za abonament z mojego rachunku bo i tak się płaci duże rachunki

  :-) (gość)

  Gdyby telewizja publiczna była telewizją neutralną politycznie, z ciekawym programem dla każdego, Polacy zapewne chętnie by na nią płacili. A tak na TVPiS płacić nie mają zamiaru. Każdego dnia wiadomości przygotowywane są już według standardowego szablonu: jedynie słuszna partia (jak za komuny) oraz kościół = cacy, opozycja, sąsiednie kraje, UE (itp) = be. Nie muszę nawet o tej 19:30 włączać telewizora, by się nie domyślić, o czym będą wiadomości. Taką szopkę to niech sobie finansuje partia rządząca z własnych środków. Nawet Tour de Pologne nie potrafią wyemitować w całości, ważniejsze są durne powtórki durnowatych serialików. Niech sobie zakodują TVP i nie będzie problemu. Tylko kto to wtedy będzie oglądał?

  babka (gość)

  A gdzie ochrona danych osobowych o której tyle lat się trąbi? A poza tym z jakiej racji płacić skoro nie oglądam narodowej telewizji, niech sobie zakodują programy i kto będzie chciał to sobie wykupi dostęp, proste.

  krzysztof Kornatowicz (gość)

  Za chwilę podziękujemy "kablówkom " i wypowiemy umowy za donoszenie na nas !!! Krzysztof Kornatowicz

  ????? (gość)

  Za co debilom płacić? ??za to ze sobie tv kupiłam? Czy za milion reklam które do szału doprowadzaja

  Ali (gość)

  Jak będzie dostawca donosił to z niego zrezygnuje i będę przez internet oglądał. Jest dużo stron udostępniających tv.