Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A jednak! PiS ogłasza likwidację gimnazjów. Tak to będzie wyglądać [SONDA]

KD
Ministerstwo Edukacji Narodowej/twitter
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zdradziła szczegóły projektu reform w polskiej edukacji. Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum oraz szkoła branżowa, zamiast zawodówki. - Celem reformy jest uratowanie potencjału polskiej edukacji - mówiła podczas konferencji w Toruniu Anna Zalewska.

A jednak! PiS ogłasza likwidację gimnazjów. Tak to będzie wyglądać

Anna Zalewska podsumowała ogólnopolską debatę "Uczeń. Rodzic. nauczyciel. Dobra zmiana" i przedstawiła propozycję zmian systemu edukacji. Najbardziej wyczekiwaną informacją była nowa struktura szkolnictwa w Polsce, a ta prezentuje się następująco:

- 8-letnia szkoła powszechna, w tym 4-letnia edukacja wczesnoszkolna oraz 4-letnia klasa na poziomie gimnazjalnym
- 4-letnie liceum.

- W ten sposób uda się uratować małe szkoły i połączenia etapów kształcenia, które przeszkadzają w rozwoju naszych dzieci - mówiła podczas konferencji. - Badania pokazują, że uczeń gubi się w czwartej klasie, dlatego przedłużamy nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie w czwartej klasie będą mieli tego samego wychowawcę, a jednocześnie poznawać już nauczycieli, którzy będą ich uczyć poszczególnych przedmiotów - tłumaczyła.

Zaznaczała, że chce doprowadzić do sytuacji, kiedy rodzic na godz. 8 zawozi dziecko do szkoły i przyjeżdża po nie między 15-16. Odbiera ze szkoły dziecko, które jest po obiedzie, i które już odrobiło pracę domową.

Nowa struktura szkolnictwa
Nowa struktura szkolnictwa w pełni będzie funkcjonować dopiero od roku szkolnego 2022/2023. Składać się będzie z:

- 8-klasowej szkoły powszechnej,
- 4-letniego liceum,
- 5-letniego technikum.
- dwuetapowej szkoły branżowej (w sumie 5 lat).

Kiedy wejdzie w życie reforma?

Reforma ma być wprowadzana stopniowo. Pierwsi uczniowie naukę w szkołach powszechnych zaczną już w przyszłym roku.

Więcej czytania i więcej historii

Struktura szkoły, to jedna z wielu rzeczy, jakie mają się zmienić w najbliższych latach w oświacie. resort edukacji chce, by uczniowie więcej czytali i bardziej interesowali się historią swojej ojczyzny. - Uczeń ma mieć określone kompetencje, znać świetnie matematykę, język obcy, informatykę, my dokładamy do nich dwie kolejne kompetencje - znajomość literatury oraz historii swojego narodu, po to, by być patriotą gospodarczym - zaznaczała zalewska.

W tym celu MEN rozpocznie inwestycję w rozwój czytelnictwa, dotyczyć to ma zwłaszcza mieszkańców mniejszych ośrodków.

Uruchomiony zostanie program "Książka w każdym domu". Powstanie propozycja kanonu lektur dla rodziców dzieci wychowania przedszkolnego, a także zwiększenie nakładów na rozwój wiejskich bibliotek. Od 2017 roku w szkołach będą organizowane lekcje cichego czytania. Zwiększenie liczby godzin historii ma pomóc w kształtowaniu świadomości historycznej uczniów. nauka tego przedmiotu ma wyjść poza szkolne mury - propozycją są wycieczki do miejsc historycznych, w których organizacji ma pomóc ministerstwo.

Technologia w każdej szkole
W ciągu dwóch lat każda szkoła ma mieć dostęp do internetu szerokopasmowego, wystartować mają lekcje programowania. - Musimy więc przygotować nauczycieli do tego zadania. Pedagodzy otrzymają niezbędną pomoc, resort zamierza zainwestować w doskonalenie zawodowe - zaznaczała Zalewska. - Uruchamiamy program pt. "Aktywne tablice" , w każdej klasie będą tablice multimedialne dodawała. Nowy sprzęt i nowe technologie mają być wykorzystywane, np. w nauce języków obcych. Zapowiedziała też zmiany w programie nauczania języków obcych. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której na każdym etapie edukacyjnym naukę zaczyna się od nowa.

Rozwijamy wolontariat
MEN stawia też na rozwój wolontariatu.Dlatego chce wprowadzić obowiązkowe uczestnictwo w akcjach dobroczynnych oraz programów partnerskich, które mają wspierać działalność szkół polonijnych. - Bez wolontariatu, godzin wolontariatu w większości krajów nie można skończyć szkoły - podkreślała minister - Nauczymy się być z dziećmi właśnie tam, gdzie trzeba pomagać drugiemu człowiekowi - dodała.

Nowy stopień awansu zawodowego
Do czterostopniowej listy awansu zawodowego, MEN dokłada piąty stopień - nauczyciel specjalista. By go zdobyć, nauczyciel będzie musiał zrobić doktorat lub wprowadzić innowację opisaną. - Ma to być konkretna innowacja, opisana dla danego środowiska, szkoły i przedmiotu - podkreślała szefowa MEN. Dodatkowo wydłużony zostanie pierwszy staż o rok. Obecny, 9-miesięczny, według specjalistów, nie daje możliwości zweryfikowania, czy pedagog nadaje się do zawodu.

- Chcemy zindywidualizować długości ścieżki awansu zawodowego. Ma ona zależeć od jakości pracy pedagoga i uregulowania statusu nauczyciela polonijnego - podkreślała. - Potrzebujemy doskonalenia zawodowego, które służy systemowi, które pozwoli nauczycielowi zagrożonemu zwolnieniem, zostać doradcą zawodowym czy nauczycielem matematyki, który zna języki obce, i który pozwoli obcokrajowcom przejść przez naukę tego przedmiotu.

Na doskonalenie zawodowe mają zostać obowiązkowe wyodrębnione środki, w wysokości 1 proc. planowanych rocznych środków na wynagrodzenie nauczycieli.

Minister przypominała też ogłoszone w piątek zmiany w szkolnictwie zawodowym. Zamiast szkół zawodowych uczniowie będą wybierali nowoczesne szkoły branżowe (dwustopniowe). Podkreślała, że najważniejszą zmianą jest "stopniowe wprowadzenie dualnego systemu kształcenia".

- W szkole branżowej będzie można zdać maturę zawodową oraz skończyć studia licencjackie, pozostawiamy technika - mówiła Zalewska. - W doskonalenie zawodowe uczniów i nauczycieli powinni włączyć się także pracodawcy.

Na tym nie koniec zmian. - Chcemy wyprowadzić egzaminy zawodowe ze szkoły, po to, by odbywały się w centach kształcenia ustawicznego – mówiła o swoich planach. Dzięki temu przeprowadzanie egzaminów będzie możliwe przez cały rok, a nie tylko w trakcie trzech sesji w ciągu roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto