Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Brama Cukermana dba o promocję miast. Przewodnik w słuchawce, czyli zwiedzamy inaczej

Magdalena Nowacka
Piotr i Karolina Jakoweńko mają doświadczenie w organizowaniu promocji turystycznych w regionie
Piotr i Karolina Jakoweńko mają doświadczenie w organizowaniu promocji turystycznych w regionie fot. Magdalena Nowacka
Fundacja Brama Cukermana z Będzina, która odrestaurowała będziński Dom Modlitwy i ma na koncie już kilka udanych akcji związanych z różnym przedsięwzięciami turystycznymi, postanowiła pomóc tym, którzy chcą poznawać miejsca związane z kulturą żydowską w naszym regionie. Akcja rusza od lipca, a jej efekt będziemy podziwiać za kilka miesięcy.

- Projekt nosi nazwę "Opowieści nieobecnych". To nasz autorski pomysł - mówi Karolina Jakoweńko, szefowa Fundacji. - Przygotowujemy prezentację szlaku zabytków żydowskich w formie audio. Obejmie on dziesięć miast regionu, m.in. Będzin, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Zabrze i Tarnowskie Góry - wylicza Karolina. Projekt prawdopodobnie będzie finansowany przez Urząd Marszałkowski. Współfinansowanie deklarują też partnerzy projektu, czyli urzędy miast, przez które przebiega ten wyjątkowy szlak.

- Będziemy nagrywać w formie opowieści przewodników opisy różnych miejsc związanych z kulturą żydowską. Poprosimy naszych rodzimych przewodników i historyków, m.in. Dariusza Walerjańskiego czy Jarosława Krajniewskiego, aby pomogli w opracowaniu warstwy historycznej - dodaje.

Nagrania pojawią się na stronie internetowej, z której będzie je można ściągnąć. - Osoby, które ściągną je na swoje nośniki, ze słuchawkami na uszach wyruszą w wędrówkę po danym mieście. Będą miały profesjonalnego "multimedialnego przewodnika" - podkreślają pomysłodawcy.

Ale to jeszcze nie wszystko. Będzie można także osobiście przekonać się, jak powstaje taki przewodnik. - Drugiego lipca najprawdopodobniej ruszamy z projektem pełną parą - wyjaśnia Karolina. - W Galerii "Kronika" na terenie Bytomia będziemy w specjalnym pokoju tworzyć mapy i nagrywać ścieżkę dźwiękową. Każdy będzie mógł nas zobaczyć przy pracy. Kamienica, w której będziemy pracowali, należała kiedyś do bytomskiego Żyda Cohna, dlatego ten fragment naszej akcji nazwaliśmy "Cukerman w gościach u Cohna" - dodaje. Zdaniem mieszkańców, to rewelacyjny pomysł.

- Często odwiedzają mnie znajomi. Chciałabym im coś ciekawego pokazać, ale do tej pory wędrowaliśmy po prostu z mapą. Nikomu nie chce się czytać na głos przewodników - przyznaje Agnieszka Krawczyk z Dąbrowy Górniczej. - Jeśli bę-dziemy spacerować i odsłu-chiwać ciekawostek, będzie to na pewno świetna sprawa i oryginalna forma zwiedzania - podkreśla mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

Bardzo światowo

Z pomysłem "elektronicznych" przewodników często spotykamy się zagranicą. Na przykład w Wiedniu zwiedzając komnaty cesarzowej Elżbiety "Sissi" dostajemy słuchawki z nagranym głosem przewodnika. Nagranie jest tak ułożone, że "prowadzi" nas po trasie. W dodatku jest do wyboru w kilku językach. Podobnie jest w innych, światowych muzeach. Przykładem nowoczesnej formy jest także Muzeum Powstania Warszawskiego. Brakuje jednak takich przewodników oprowadzających nas w plenerze. MANO

Czytaj także:

Oni i ESK... na nowo definiują Katowice i Śląsk
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja Brama Cukermana dba o promocję miast. Przewodnik w słuchawce, czyli zwiedzamy inaczej - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto