Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 września otwarcie dawnej łaźni w strefie kultury. Tymczasem pięknieje teren wokół niej ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Dawna łaźnia główna na terenie Muzeum Śląskiego zostanie otwarta 9 września
Dawna łaźnia główna na terenie Muzeum Śląskiego zostanie otwarta 9 września Justyna Przybytek
Już 9 września na terenie Muzeum Śląskiego zostanie otwarty budynek dawnej łaźni głównej. Tego dnia w odrestaurowanych wnętrzach zabytkowego gmachu z początku XX wieku, w którym powstała jedna z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku, zostanie otwarta także nowa wystawa. Udostępnienie dawnej łaźni to jednocześnie finał drugiego etapu rewitalizacji terenu dawnej kopalni Katowice, na której działa nowe Muzeum Śląskie. W ramach tego etapu zagospodarowano też kolejny fragment strefy kultury wokół budynku łaźni i na północ od niego. Intensywne prace wciąż trwają, ale efekty już robią wrażenie.

Otwarcie budynku łaźni głównej, to jednocześnie finał drugiego etapu rewitalizacji terenu po kopalni Katowice. Etap ten został rozpoczęty w 2014 roku i objął modernizację dwóch pokopalnianych budynków: dawnej łaźni oraz dawnej stolarni. Stolarnia została otwarta w maju tego roku, to w niej mieści się wystawa „Na tropie Tomka”, nawiązująca do przygód i podróży Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego - pisarza przez wiele lat związanego z Katowicami, który właśnie tu napisał większość swoich powieści.

Nowa wystawa muzeum w odrestaurowanej łaźni głównej

Natomiast 9 września udostępniony zwiedzającym zostanie budynek dawnej łaźni głównej, który został wybudowany z początkiem XX wieku i w którym powstała jedna z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku. Odrestaurowana łaźnia znajduje się w sąsiedztwie maszynowni szybu „Warszawa I”.

Do budynku zostaną przeniesione działy Muzeum Śląskiego, do tej pory działające przy alei Korfantego. To pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii, które w ramach projektu zostaną również wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwi muzeum pełnienie funkcji centrum kompetencji, usług i badań dla innych instytucji.

W łaźni będzie miejsce także na wystawy czasowe oraz organizację koncertów, czy spotkań. - Jako pierwsza zaprezentowana zostanie tu wystawa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”, która jest zaproszeniem do dyskusji na temat nieustannego wzajemnego wpływu człowieka i świata flory. To także opowieści o roślinach zajmujących wyjątkowe miejsce w historii świata: herbacie, która doprowadziła do wielu konfliktów i wojen czy ziemniaku, który przywieziony z Ameryki uratował mieszkańców Europy przed głodem – zapowiada Danuta Piękoś- Owczarek, z Działu Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jak dodają muzealnicy pretekstem do powstania wystawy były również odkryte na terenie województwa śląskiego, unikatowe w skali kraju stanowiska neolityczne. - „Zaczęło się od ziarna…” to także próba wypełnienia luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce – dopowiadają.
 

Kolejny fragment strefy kultury wypiękniał

Drugi etap rewitalizacji Muzeum Śląskiego kosztował około 30 mln zł. W efekcie tej realizacji Muzeum Śląskie uzyskało ponad 2200 m kw. nowej przestrzeni użytkowej, udało się także zagospodarować teren muzeum o powierzchni 1,25 hektara rozciągający się wokół budynku dawnej łaźni oraz na północ od niego. Przy łaźni powstały ścieżki, siedziska, zasadzono też kwiaty i krzewy.

Intensywne prace na terenie wokół budynku wciąż trwają, ale ich efekty robią już ogromne wrażenie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto