Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie jest 10 hoteli, ale ani jednego czterogwiazdkowego

Bartłomiej Romanek, Janusz Strzelczyk
Częstochowa bezpodstawnie aspiruje do miana miasta turystycznego. Wprawdzie Jasną Górę każdego roku odwiedza 4,5 miliona turystów i pielgrzymów, ale miasto przegrywa walkę o to, żeby choć część z nich została w Częstochowie dłużej niż jeden dzień.

Trudno, żeby było inaczej, bo baza noclegowa to zaledwie 10 hoteli (dane za Miejskim Systemem Informacji Turystycznej ), a żadne biuro turystyczne nie ma oferty kilkudniowego choćby pobytu w Częstochowie, połączonego ze zwiedzaniem miasta i okolic.

W 250-tysięcznym mieście jest zaledwie 4,5 tysiąca miejsc noclegowych i ani jednego czterogwiazdkowego hotelu. A bez takiego nie może choćby organizować dużych imprez kulturalnych i sportowych, takich jak mistrzostwa świata w siatkówce, o które się stara. Takie imprezy są szansą, żeby zaprezentować miasto z innej strony i przyciągnąć kolejnych turystów.

Wizytówką miasta jest Jasna Góra. Tymczasem porównując bazę noclegową Częstochowy i innych miast, członków Stowarzyszenia Miast Maryjnych, widać, jak odstajemy na ich tle.

Zatrzymanie turystów to podstawowy problem: w tej chwili jest tak, że najliczniejsza ich grupa, pielgrzymi, przyjeżdżają z własnym prowiantem i wyjeżdżają zaraz po wizycie na Jasnej Górze. Lokalne biura podróży pomagają wyjeżdżać z Częstochowy, a nie przyciągać turystów, co wiąże się ze stworzeniem oferty, najczęściej 2-3-dniowej, a to już duży wysiłek i przedsięwzięcie.

- Faktycznie żadne częstochowskie biuro podróży nie organizuje kilkudniowego programu zwiedzania, każda grupa musi sobie sama poradzić, my jedynie doradzamy - mówi przewodniczka Urszula Gospodarek.

W znanych ośrodkach kultu maryjnego, jak Lourdes czy Fatima, liturgia jest tak przygotowana, że pielgrzym, aby uczestniczyć we wszystkich, musi pozostać tam przynajmniej 3 dni .

- Wiemy, że nasze miasto potrzebuje dobrych hoteli. Jesteśmy w trakcie przygotowywania nieruchomości, które moglibyśmy sprzedać na ten cel, rozmawiamy już z inwestorami. Zainteresowanych jest kilka firm, jedna z nich ma polski kapitał - tłumaczy się prezydent Piotr Kurpios.

Dowiedzieliśmy się, że inwestor jest zainteresowany budową hotelu przy campingu Oleńka. Trwa podział terenu, sporządzono już operat szacunkowy. Trwają także rozmowy władz miasta z innym inwestorem, który chciałby wybudować taki hotel w alei NMP 49.

Po wakacjach rozpocznie się promocja terenów, na których stoi Cepelia. Jednym z warunków dla inwestorów będzie jednak wybudowanie hotelu i centrum kongresowo-wystawienniczego.

Miasto odstaje

Częstochowa 250 tysięcy mieszkańców, 10 hoteli, 4,5 tysiąca miejsc noclegowych.

Lourdes 15 tysięcy mieszkańców, 400 różnych hoteli i pensjonatów, ponad 60 hoteli mających od dwóch do czterech gwiazdek.

Santiago de Compostela 95 tysięcy mieszkańców, ponad 70 hoteli.

Loreto 11 tysięcy mieszkańców, ponad 30 hoteli o różnym standardzie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto