Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 września Dzień Kontrolera. KZK GOP przełamie stereotypy? [MEMY, obrazki]

Adam Pawełczyk
Dzień kontrolera MEMY
Dzień kontrolera MEMY arc.
21 września przypada „Dzień Kontrolera”. Z tej okazji KZK GOP przygotował kampanię wizerunkową przełamującą negatywny, stereotypowy obraz kontrolera biletów. Czy odniesie ona sukces?

Dzień Kontrolera organizowany jest przez KZK GOP od 2010 roku, zawsze w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, natomiast pierwsza akcja wizerunkowa mająca na celu zmianę negatywnego wizerunku kontrolera miała miejsce już w 2008 r. Tej jesieni na ponad czterdziestu wiatach przystankowych pojawią się plakaty przedstawiające kontrolerów podczas ich codziennej pracy.

Akcja, poza przełamaniem stereotypów ma również przypominać, że obowiązki kontrolerów nie ograniczają się tylko i wyłącznie do sprawdzania biletów. Zdjęcia umieszczone na przystankach będą przedstawiały ich podczas udzielania informacji i pomagania pasażerom. Bohaterowie tegorocznej akcji są pracownikami lub współpracownikami związku. Na co dzień można ich zatem spotkać w pojazdach, gdy wykonują swoje obowiązki.

„Rola kontrolerów jest trudna do przecenienia. To z nimi pasażerowie mają bezpośredni kontakt w autobusach i tramwajach; służą pomocą i informacją, są reprezentantami Związku, a ich praca to działanie na rzecz wszystkich” – mówi przewodniczący Zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Roman Urbańczyk.

Dochód ze sprzedaży biletów jest jednym z głównych źródeł finansowania komunikacji publicznej. Pieniądze z tego tytułu uzyskane przeznacza się m.in. na inwestycje, takie jak zakup nowych pojazdów, czy opłacenie firm je sprzątających. Ci, którzy nie kupują biletów tak naprawdę jeżdżą na koszt wszystkich osób uczciwie płacących za przejazd.

Kontrolerzy zaznaczają jednak, że coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy pasażerowie nastawiają się przeciwko nim i bronią gapowiczów. Prawdopodobnie ludzie zaczynają rozumieć, że w tego typu sytuacjach tak naprawdę to oni płacą za podróżujących na gapę.

Aby zostać kontrolerem w KZK GOP trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz odpowiednie predyspozycje psychiczne, takie jak: opanowanie, odporność na stres, umiejętność rozładowania konfliktowych sytuacji czy asertywność.

W autobusach bilety sprawdza około 200 kontrolerów, z czego 15 procent stanowią kobiety. Rocznie kontrolowanych jest około 6 mln pasażerów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto