Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze żywy karp

Redakcja
W tej kampanii nikt nie namawia do zerwania z wigilijną tradycją. Ważne, by karp traktowany był humanitarnie, zanim trafi na stół.

Klub Gaja staje w obronie wigilijnych karpi już od dziesiątków lat. Najpierw, na organizowane tylko w Bielsku-Białej tuż przed Bożym Narodzeniem akcje polegające na odkupowaniu żywych karpi od ludzi, którzy już kupili je z przeznaczeniem na świąteczny stół, większość patrzyła z przymrużeniem oka.

Bo po pierwsze, karp na wigilijnym stole to jest tradycja. Po drugie, człowiek nie jada tylko sałaty, a po trzecie: skoro "uwalniamy" karpie , to "uwolnijmy" także krowy, świnie, kurczaki. Wraz z mijającymi latami akcja się jednak zmieniła. "Nawiedzeni" ekolodzy przestali wypuszczać ryby do jeziora i godzić w tradycję. Mówią tylko: "...karp również czuje ból i cierpi, gdy powoli umiera, np. w twojej wannie. Karp ma prawo do humanitarnej śmierci. Nie kupuj więc żywych ryb. Kupuj karpie w płatach".

Nowa edycja, nowe twarze
Zmienił się także odbiór społeczny kampanii, kiedy postanowili ją wspierać znani artyści, ludzie estrady, filmu i teatru. - To już piętnasta edycja kampanii, a program cały czas się rozwija - mówią koordynatorzy z klubu Gaja. - Co roku popierają nas tysiące Polaków i dołączają do nas nowe twarze.

W tym roku do grona ambasadorów humanitarnego traktowania karpi przyłączyli się aktorzy: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Olga Frycz, a także Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz oraz Marek Kaliszuk. Po co? Aby zmienić postawy społeczne i przyzwyczajenia konsumentów, ograniczyć cierpienia ryb w czasie transportu, przetrzymywania i handlu. I żeby przypomnieć, że ustawa o ochronie zwierząt obejmuje także ryby hodowlane. Należą do nich karpie - masowo żywcem sprzedawane przed Bożym Narodzeniem.

Jaka będzie ta kampania?
W internecie pojawi się film z planu zdjęciowego kampanii "Jeszcze żywy karp". Ambasadorzy przemówią, parafrazując znane polskie utwory literackie, piosenki, wyliczanki. Będą to nie tylko gwiazdy TV, teatru i kina, ale też przedstawiciele świata mediów, Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach i osoby prywatne. Klub Gaja wraz ze studentami Uniwersytetu Śląskiego, specjalizującymi się w prawach zwierząt, będzie udzielał pomocy oraz porad w kwestiach dotyczących niehumanitarnego traktowania karpi.

Aby zmieniać przyzwyczajenia rodaków, poprzez zabawę i edukację, klub Gaja zaprasza na warsztaty kulinarne "Upiecz sobie karpia". Są dla wszystkich, którzy chcą karpia podarować jako symbol szczęścia i dostatku.
Warsztaty odbędą się 16 grudnia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Dniu Edukacji dla Zwierząt oraz 18 grudnia w Warszawie w Green Peas eco bar & coffee.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto