Ponad 1,3 mln zł wyniosą tegoroczne dotacje Katowic na remonty zabytków w mieście. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni pod koniec ubiegłego tygodnia. Dotacje zostaną przyznane na prace konserwatorskie pięciu zabytkowych budowli, w tym na renowację elewacji Białej Damy.

Projekt uchwały w sprawie miejskich dotacji na renowację zabytków w Katowicach został przegłosowany na sesji Rady Miasta 1 marca. Łącznie miasto przeznaczy na dotacje około 1,3 mln zł.

Największą kwotę dotacji otrzyma parafia katedralna na ciąg dalszy remontów w archikatedrze Chrystusa Króla. Będzie to 700 tys. zł m.in. na remont elewacji południowo-zachodniej katedry wraz z odwodnieniem dachu oraz remont elewacji i dachu budynku zakrystii.

Nieco ponad 205 tys. zł otrzyma z kolei parafia w katowickim Dębie na remonty w kościele pw. Jana i Pawła Męczenników m.in. na wymianę więźby dachowej i pokrycia dachu nad kaplicą północno – zachodnią.

Równo 200 tys. zł to dotacja dla parafii ewangelicko – augsburskiej na remont zabytkowych organów firmy Sauer w kościele przy Warszawskiej. Przypomnijmy, że organy te zostały wybudowane w 1922 roku z użyciem organów Carla Volkmanna z roku 1865.

Dotację w wysokości 100 tys. zł zaplanowano jeszcze dla parafii św. Apostołów Piotra i Pawła na renowację elewacji wieży kościoła.

Piąta dotacja jest z kolei na Białą Damę. Będzie to 100 tys. zł na remont elewacji frontowej kamienicy na rogu ulic 3 Maja i Słowackiego. Kamienica to jedna z najładniejszych kamienic w Katowicach, niestety przez ostatnie lata popadała w ruinę. Pękała elewacja, balkony zabezpieczały siatki, a płachty materiału podtrzymywały zdobienia. Remont jej fasady rozpoczął się w ubiegłym roku.

Czytaj także

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

SK (gość)

Milion złotych na zabytki sakralne,100 tysięcy na zaniedbane kamienice,czy to Rada Miasta czy rada parafialna?