Wybierz region

Wybierz miasto

  Wolność w handlu

  Autor: (JOK)

  2002-09-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Wczoraj padły ostatnie bastiony ograniczeń dla handlowców i restauratorów katowickich, jakie nakładała Rada Miejska i Zarząd Miasta. W trakcie wczorajszej sesji radni zdecydowaną większością głosów, uwolnili nocny ...

  Wczoraj padły ostatnie bastiony ograniczeń dla handlowców i restauratorów katowickich, jakie nakładała Rada Miejska i Zarząd Miasta. W trakcie wczorajszej sesji radni zdecydowaną większością głosów, uwolnili nocny handel w mieście.

  Jeszcze do niedawna zarówno godziny otwarcia wszelkiego rodzaju pubów i restauracji, jak i sklepów nocnych określała jednoznacznie uchwała. Jeśli sklep, chociażby nawet z niewinnymi pieluchami i kaftanikami dla dzieci mieścił się w budynku mieszkalnym, to w żaden sposób nie wolno było prowadzić sprzedaży nocnej i całodobowej.

  Handlowcy mieli ręce związane - mogli sprzedawać swoje towary tylko od godz. 6 do godz. 22. Problem nie dotyczył ogromnej liczby sklepikarzy, Protest - jaki w lipcu tego roku trafił pod obrady radnych i został przez nich uwzględniony, podpisało 7 właścicieli sklepów. Teraz mogą handlować do woli. To samo dotyczy lokali gastronomicznych. O ile nikt im się nie wtrącał do godzin otwarcia, to zezwolenie na podawanie i sprzedaż alkoholu opiewało tylko do godz. 22. Teraz ma być inaczej.

  - Nawet nie muszą składać wniosków ani podań. Wystarczy przesłanie do nas informacji o tym, że restauracja będzie otwarta w takich, a takich godzinach - mówi Anna Łuczak, naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej w katowickim UM.

  Jak ważne były wczorajsze decyzje podjęte na sesji, przekona się każdy, nie tylko restaurator czy właściciel sklepu, kto wyjdzie po godz. 22 na ulice w centrum miasta. Władze gminy zarezerwowały sobie jednak możliwość manewru.

  - W przypadku protestów okolicznych mieszkańców, każdą sprawę będziemy rozpatrywać indywidualnie - mówi A. Łuczak.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)