Radzimy co trzeba zrobić, żeby otrzymać mieszkanie komunalne

Autor: Grzegorz Żądło

2007-01-26, Aktualizacja: 2007-01-26 08:18 źródło: Dziennik Zachodni

Przydział, licytacja czynszów lub zamiana. Jest kilka sposobów, żeby zamieszkać w lokalu komunalnym. W każdym z tych wariantów trzeba spełniać określone warunki. Najwięcej osób stara się o przydział.

Przydział, licytacja czynszów lub zamiana. Jest kilka sposobów, żeby zamieszkać w lokalu komunalnym. W każdym z tych wariantów trzeba spełniać określone warunki.

Najwięcej osób stara się o przydział. W tym przypadku trzeba spełniać jednocześnie dwa kryteria, tzw. powierzchniowe i dochodowe. To pierwsze mówi o tym, że powierzchnia mieszkalna dotychczas zajmowanego mieszkania (czyli wielkość samych pokoi) przypadająca na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 6 m kw. Dopuszczalna powierzchnia wzrasta, jeśli o lokal ubiega się osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub rodzina, której członkiem jest taka osoba (10 m kw.). Jeśli natomiast chodzi o dochód, to w przypadku jednej osoby nie może on przekraczać 776,70 zł brutto. Z kolei w rodzinie wieloosobowej kwota ta wynosi 597,46 zł na osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych stawki wzrastają odpowiednio do 1.135,17 zł i 955,94 zł.

Urząd Miasta zbiera wnioski od stycznia do grudnia i raz w roku przygotowuje listę osób oczekujących na przydział. Na ostatniej znalazło się 86 osób. Jeśli ktoś ma szczególnie niskie dochody, może zostać wpisany na listę osób oczekujących na lokal socjalny o obniżonym standardzie.

To miasto proponuje, które mieszkanie możemy wynająć. Jeśli lokal nam nie odpowiada, możemy poprosić o kolejną propozycję. Jednak po trzeciej odmowie zostaniemy skreśleni z listy.

Jeśli już zgodzimy się na proponowany lokal i czynsz, wówczas musimy jeszcze wpłacić kaucję. Jej wysokość to sześciokrotna stawka miesięcznego czynszu (kaucji nie ma w przypadku lokali socjalnych).

Drugim sposobem zdobycia mieszkania komunalnego jest wzięcie udziału w licytacji czynszów. Co miesiąc miasto wystawia na przetarg od kilku do kilkunastu mieszkań o wielkości powyżej 80 m kw. Żeby wziąć udział w licytacji, trzeba wpłacić wadium w wysokości 500 zł, a potem zaproponować najlepszą stawkę spośród osób ubiegających się o wynajęcie danego lokalu. UM wystawia na licytację nie tylko własne mieszkania, ale także takie, którymi tylko zarządza, bo ich właściciel jest nieznany. Najczęściej są to lokale, które trzeba wyremontować. Wówczas przez trzy albo nawet sześć miesięcy nie musimy płacić czynszu.

Kolejny opcja to zamiana mieszkań. Jeśli przykładowo wynajmujemy lokal od prywatnego właściciela lub spółdzielni, a chcemy się przenieść do mieszkania komunalnego, wówczas możemy złożyć swoją ofertę w urzędzie. Tu też dostaniemy listę osób, które chciałyby wykonać odwrotny ruch. Jeśli znajdziemy kogoś, kto będzie się chciał z nami zamienić i zgodzą się na to właściciele obu mieszkań, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się przeprowadzić.

Co ważne o wynajem mieszkania od miasta mogą się starać nie tylko mieszkańcy Katowic.

Oprócz wynajmu jest jeszcze jeden sposób na zdobycie mieszkania komunalnego. Można je po prostu od miasta kupić. Kilka razy w roku UM wystawia na przetarg lokale powyżej 80 m kw. Podobnie, jak w przypadku licytacji czynszów, również przy sprzedaży mieszkania te są najczęściej przeznaczone do remontu.


Co we wniosku?

Pierwszym krokiem na drodze do otrzymania przydziału mieszkania komunalnego jest złożenie "wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego". Odpowiedni formularz można otrzymać w okienku nr 3 Biura Obsługi Mieszkańców, które mieści się na parterze głównego budynku Urzędu Miasta, przy ul. Młyńskiej 4. Wniosek dostępny jest też w internecie na stronie www.um.katowice.pl. Poza danymi osobowymi, trzeba w nim podać informacje o uzyskiwanych dochodach za ostatnie trzy miesiące. Niekonieczne, ale przydatne, jest odpowiednie umotywowanie wniosku. Przy wypełnieniu str. 3 konieczna jest wizyta w urzędzie miasta lub miejscowości, w której aktualnie mieszkamy. Chodzi o potwierdzenie naszego zameldowania na pobyt stały lub czasowy. Ostatnią stronę wypełnia administracja budynku, w którym mieszkamy. Podaje na niej m.in. informacje o powierzchni naszego mieszkania, jego stanie technicznym, położeniu i wyposażeniu. Znajdzie się tu też informacja o tym, czy zalegamy z czynszem.

Punkty decydujące o kolejności na liście przyznawane są m.in. za powierzchnię aktualnie zajmowanego mieszkania, jego stanu technicznego, czasu oczekiwania na przydział, dochodu na osobę w rodzinie czy czasu zamieszkiwania na terenie Katowic.

Sonda

Jaki jest największy grzech PKP?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.