Wybierz region

Wybierz miasto

  Przygoda z naturą

  Autor: ALDONA MINORCZYK-CICHY

  2003-04-07, Aktualizacja: 2004-12-17 23:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Zioła, leki i paraleki, zdrowa żywność, kosmetyki naturalne - wszystko to można było kupić podczas XVII Targów "Bliżej zdrowia, bliżej natury". Do Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach na targi przyjechało 157 ...

  Zioła, leki i paraleki, zdrowa żywność, kosmetyki naturalne - wszystko to można było kupić podczas XVII Targów "Bliżej zdrowia, bliżej natury".

  Do Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach na targi przyjechało 157 wystawców i tłumy zwiedzających, kupujących i szukających porad z dziedziny medycyny naturalnej. Nad stoiskami unosił się niezwykły aromat miodu, ziół, przypraw, wosku i kadzideł.

  - Warto przyjeżdżać na targi. Nie opuściłem jeszcze ani jednej imprezy. Jak co roku przywożę do Katowic aparaturę do pomiaru aury, biopola. Dzięki zdjęciu można wyraźnie zobaczyć, czy ktoś ma zdolności bioterapeutyczne, określić stan zdrowia, stan emocji - opowiada Saulius Monkauskas, Litwin od kilkunastu lat mieszkający w Tarnowie.

  Z Sosnowca na targi przyjechała Jolanta Wiktor:

  - Dużym zainteresowaniem cieszyło się srebro koloidalne do kuracji oczyszczających i zwiększających odporność. Sprzedawałam także depilatory do bezbolesnego usuwania włosów oraz wyroby z mikrowłókien - powiedziała.

  Na targach nie brakowało firm sprzedających naturalne, ekologiczne kosmetyki. Zainteresowanie nimi było spore.

  - Wyroby, które proponowałam, powstały na bazie ziół i roślin. Katowickie targi są jedynymi, na które przyjeżdżam i jedynymi, które tak naprawdę lubię. Panuje tu niesamowita atmosfera życzliwości - mówi Barbara Wasińska.

  Podobne wyroby oferował Przemysław Waliczek z Krakowa.
  - Nasze kosmetyki można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Mają naturalne składniki (np. skrzyp polny, czarną rzepę), nie były testowane na zwierzętach - zachwala swe produkty Przemysław Waliczek.

  Nie brakowało także przedmiotów, które ułatwiają życie i zbawiennie wpływają na nasze zdrowie. Paweł Magiera ze Starych Babic przywiózł na targi poduszki, kołdry i materace wypełnione łuskami gryczanymi.

  - Takie wypełnienie zastępuje pierze, poliester, gąbkę. Łuski gryczane są sypkie i naturalne. Łatwo dopasowują się do krzywizn ciała. Zapobiegają bólom i skrzywieniom kręgosłupa. Mają działanie przeciwpotowe. Taką gryczaną poduszkę trzeba wymieniać co 2-3 lata - mówi Paweł Magiera.

  Na miejscu można było oddać się w ręce bioenergoterapeuty lub specjalisty od medycyny Wschodu.

  - Masaż za pomocą mis tybetańskich działa holistycznie, czyli na ciało, duszę i umysł. Jest to metoda znana w Tybecie od setek lat. Drganie z misy przenoszone jest do każdej komórki ciała. Rezonans powoduje masaż, który rozluźnia mięśnie i połączenia nerwowe, działa relaksacyjnie. Dźwięk powoduje harmonizację pracy półkul mózgowych, oczyszcza myśli. W efekcie stajemy się spokojni, kreatywni i radośni, odporni na stres, mniej chorujemy - wyjaśnia Anna Szteliga, specjalista od medycyny Wschodu.

  Targom towarzyszył cykl wykładów. Niewątpliwym przebojem był występ prof. Michała Tombaka. Jego wykład ściągnął setki słuchaczy.

  - Prof. Tombak jest popularyzatorem medycyny naturalnej. Pochodzi z Rosji. W Polsce mieszka od 11 lat. W tym czasie napisał wiele książek. Podczas targów odbyła się premiera najnowszej pt. "Czy można dożyć 150 lat?". Profesor łączy medycynę Zachodu z ludową oraz medycyną Wschodu - mówi Andrzej Wrazidło, dyrektor targów.

  Na zakończenie targów jak co roku wystawcom przyznano "Drzewka życia", czyli statuetki autorstwa Bogdana Cygana za wyróżniające się oferty i propozycje na targach. W tym roku otrzymali je: ATW Producte z Warszawy za serię kosmetyków wyszczuplających, zakład Centuria z Łomianek za tabletki z drożdży piwnych, firma GAL z Poznania za serię kosmetyków kąpielowych w kapsułkach, pasieka rodziny Patalas z Borów Tucholskich za miód malinowy i inne produkty pszczele, Tadeusz Zbiegieni za osiągnięcia w dziedzinie radiescezji oraz Herbapol z Krakowa za preparaty roślinne przeciwko menopauzie i andropauzie.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)