Wybierz region

Wybierz miasto

  Powstała Rada Główna Niemców Górnośląskich

  Autor: (JD)

  2002-09-12, Aktualizacja: 2004-12-18 00:14 źródło: Dziennik Zachodni

  Rada Główna Niemców Górnośląskich powstała w Katowicach. Jej celem jest połączenie organizacji mniejszości niemieckiej działających w regionie. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców, Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i ...

  Rada Główna Niemców Górnośląskich powstała w Katowicach. Jej celem jest połączenie organizacji mniejszości niemieckiej działających w regionie. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców, Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość? i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej - taki jest trzon Rady, której prezydentem został ks. Konrad Wersch.

  - Musimy się łączyć, gdyż istnieje niebezpieczeństwo rozpadu grup mniejszości niemieckiej, które działają w rozproszeniu - stwierdził wczoraj na konferencji prasowej Dietmar Brehmer z Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość". - Grupa 80-90 tysięcy Niemców na Górnym Śląsku nie wyraża swoich interesów w dostatecznym stopniu.
  Obserwuję, że niektóre organizacje, takie jak Związek Górnośląski czy Ruch Autonomii Śląska zawłaszczają te osoby.

  Rada chce koordynować działania wszystkich organizacji niemieckich w regionie, we wszystkich sprawach związanych z interesami tej grupy narodowej. Chce zająć się rozwojem kultury niemieckiej na Górnym Śląsku. Będzie podejmować inicjatywy socjalne i humanitarne dotyczące naprawienia krzywd górnośląskich Niemców po 1945 roku. Przedstawiciele Rady będą także dążyć do zmiany prawa wyborczego, które ich zdaniem jest niesprawiedliwe.

  - Jesteśmy rozproszeni na Górnym Śląsku, mieszkamy w różnych okręgach wyborczych i nie możemy zdobyć mandatów - tłumaczył Dietmar Brehmer.

  Rada będzie miała do dyspozycji własny organ prasowy. W przyszłości Rada ma się przekształcić w Parlament Niemców Górnośląskich. Podobne organizacje mniejszości niemieckiej działają m.in. na Węgrzech i w Rumunii.


  Ks. Konrad Wersch urodził się w 1929 roku w Zabrzu. Wraz z wkroczeniem w 1945 roku Armii Czerwonej uciekł z rodziną do Legnicy, skąd rok później został wypędzony do Niemiec. W 1951 roku zdał maturę, a następnie studiował w Wyższej Szkole dla Wypędzonych w Koenigsstein filozofię i teologię.
  W Monachium ukończył medycynę. W 1956 roku w Hildensheim został wyświęcony na księdza. Posługę kapłańską pełnił w wielu parafiach m.in. w Wolfsburgu. W wieku 70 lat objął duszpasterstwo Niemieckiej Mniejszości Diecezji Gliwickiej. Od trzech lat przebywa w Polsce. Mieszka na terenie parafii św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach. Odprawia msze w języku niemieckim i polskim.

  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)