Wybierz region

Wybierz miasto

  Plac budowy na Mariackiej jeszcze w tym roku

  Autor: Grzegorz Żądło

  2007-06-22, Aktualizacja: 2007-06-21 15:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Władze miasta po raz kolejny zmieniły decyzję odnośnie przebudowy tzw. kwartału Dworcowa. Prace rozpoczną się jednak w tym, a nie w przyszłym roku. Wygląda na to, że tym razem nic się w tej sprawie nie zmieni, bo za ...

  Władze miasta po raz kolejny zmieniły decyzję odnośnie przebudowy tzw. kwartału Dworcowa. Prace rozpoczną się jednak w tym, a nie w przyszłym roku. Wygląda na to, że tym razem nic się w tej sprawie nie zmieni, bo za kilka dni zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy tej części śródmieścia.

  Na pomysł gruntownego remontu kwartału ulic Dworcowej, Mariackiej, św. Jana, Mielęckiego, Stanisława i Starowiejskiej władze miasta wpadły ponad dwa lata temu. We wrześniu 2005 roku został rozstrzygnięty konkurs, w którym wygrał projekt katowickiego architekta Ryszarda Jurkowskiego.

  Wstępne plany zakładały, że przebudowa ruszy jesienią ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Oficjalnym powodem opóźnień była sprawa starego dworca PKP, którego kolej do tej pory jeszcze nie sprzedała. Dopóki nie ma nowego właściciela budynku, miasto nie chce "ruszać" Dworcowej. Dlatego najpierw zostaną przebudowane pozostałe ulice. Urzędnicy deklarowali, że prace rozpoczną się wiosną tego roku, ale wtedy obudziła się Górnośląska Spółka Gazownicza. Firma uznała, że lepiej wyremontować i położyć nową linię gazowniczą zanim ulice zostaną wyłożone drogimi granitowymi płytami.

  Kiedy wydawało się, że w tym roku nic już w kwartale nie będzie się dziać, nastąpił zwrot. Miasto dogadało się z GSG. Dlatego, jeśli przetarg przebiegnie bez zakłóceń, we wrześniu część śródmieścia zamieni się w mały plac budowy. - Chcielibyśmy jeszcze w tym roku zakończyć prace na Mariackiej na odcinku od kościoła do Francuskiej oraz na jednej z przecznic. Prawdopodobnie będzie to ulica Starowiejska - mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta.

  Pierwszy etap przebudowy, który ma się zakończyć do października 2008 roku, obejmie także ul. Mielęckiego i Stanisława. W dalszej kolejności wyremontowana zostanie pozostała część Mariackiej. Żeby było to możliwe, najpierw muszą zostać wyburzone budynki stojące przy tzw. Mariackiej Tylnej. Właśnie w tym miejscu ma powstać droga, która przejmie ruch z Mariackiej.

  Całość prac w pierwszym etapie ma kosztować około 10 mln zł. Na razie urzędnicy nie mówią nic o przebudowie Dworcowej. Wiele w tej sprawie zależy od tego, kto i kiedy kupi stary dworzec.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)