Wybierz region

Wybierz miasto

  Minęło 65 lat od stracenia Joachima Achtelika

  Autor: (miw)

  2007-02-16, Aktualizacja: 2007-02-15 11:07 źródło: Dziennik Zachodni

  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 3 oraz członkowie Związku Górnośląskiego koła Ruda złożyli w poniedziałek kwiaty w miejscu śmierci Joachima Achtelika - żołnierza Armii Krajowej, powieszonego przez hitlerowców na ...

  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 3 oraz członkowie Związku Górnośląskiego koła Ruda złożyli w poniedziałek kwiaty w miejscu śmierci Joachima Achtelika - żołnierza Armii Krajowej, powieszonego przez hitlerowców na latarni w centrum dzielnicy 12 lutego 1942 roku.

  Joachim Achtelik urodził się w 1920 roku (mieszkał w nieistniejącej już kamienicy na obecnej ulicy Janasa). Ukończył rudzkie gimnazjum, a później studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (był zresztą nieprofesjonalnym malarzem).

  - Jego matka była Niemką, prawie po polsku nie mówiła - wspominali Jerzy Dudek i Herbert Wyrwich, którzy byli świadkiem tragicznych wydarzeń sprzed 65 lat.

  Grupa żołnierzy podziemia "wpadła" pod koniec 1941 roku. Schwytany Joachim Achtelik najpierw zobaczył jak na szubienicy giną Ignacy Nowak oraz Antoni Tiałowski (komendant okręgu godulskiego AK), a potem sam trafił na szafot. - Spędzono mieszkańców całej Rudy, aby tę egzekucję oglądali. To było dla odstraszenia, taka "pokazówka". Nie był jedynym straconym członkiem podziemia. Takich jak on było dwunastu. Powieszono ich w różnych dzielnicach miasta tego samego dnia. Jego ciało wisiało na szubienicy przez kilka godzin. Matka mu dała kwiaty do rąk... Co się stało z jego ciałem, nie wiadomo. Może gdzieś je spalono - opowiadali członkowie Związku Górnośląskiego, którzy już od dwunastu lat, co roku składają kwiaty w rocznicę śmierci bohatera.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)