Wybierz region

Wybierz miasto

  Literacka Nagroda "Solidarności" dla Tadeusza Sławka i WAM

  Autor: marek skocza

  2003-11-06, Aktualizacja: 2004-12-18 17:23 źródło: Dziennik Zachodni

  Profesor Tadeusz Sławek i krakowskie Wydawnictwo WAM wczoraj uhonorowani zostali Literacką Nagrodą Solidarności. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S", wespół z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy ...

  Profesor Tadeusz Sławek i krakowskie Wydawnictwo WAM wczoraj uhonorowani zostali Literacką Nagrodą Solidarności. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S", wespół z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorów "za książki trudne, piękne, oryginalne i ambitne, które wesprzeć trzeba" uhonorował już po raz jedenasty.

  Jak przypomniał prezes katowickiego SPP, Jan Strządała inicjatywę podjął Grzegorz Kolosa. Kolejne zarządy Solidarności trwały przy niej, bo jak zapewnił obecny przewodniczący, Piotr Duda, Solidarność nie zapomniała o kulturze - walcząc o sprawy dla ciała, nie traci z pola widzenia i tego, co dla ducha.

  Znakomity erudyta i nauczyciel, oryginalny poeta, tłumacz i eseista, autor m.in. "Antygony w świecie korporacji", prof. Tadeusz Sławek uhonorowany został za całokształt swej twórczości, której - zdaniem kapituły - najważniejszą cechą stała się niezwykła wyobraźnia.

  Drugą z nagród odebrał jezuita, ks. prof. Henryk Pietras, dyrektor najstarszej katolickiej oficyny w Polsce, krakowskiego Wydawnictwa WAM za wydany w roku ubiegłym "Pamiętnik górnika. Pisany w 75. roku życia od 1 października 1930 r." autorstwa Edwarda Jelenia. Faksymile oryginału, przez górnika dwa lata temu zamkniętej kopalni "Dębieńsko" pisanego w śląskiej gwarze, wydawnictwo dopełniło współczesną wersją językową, wstępem prof. Jerzego Myszora, licznymi dopełnieniami, objaśnieniami, komentarzami i fotografiami. Szczególna to lektura nie tylko dla miłośników tradycji i dziejów regionu, a nagroda - rodzinna. Ksiądz dyrektor WAM jest bowiem prawnukiem Edwarda Jelenia.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)