Wybierz region

Wybierz miasto

  Kamienica przy ul. Wojewódzkiej 42 jednak zostanie sprzedana

  Autor: (greg)

  2007-02-16, Aktualizacja: 2007-02-15 14:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Urząd Miasta po raz kolejny zmienił zdanie w sprawie zabytkowej kamienicy przy ul. Wojewódzkiej 42. Budynek, który po kapitalnym remoncie już prawie dwa lata stoi pusty, ma zostać sprzedany.

  Urząd Miasta po raz kolejny zmienił zdanie w sprawie zabytkowej kamienicy przy ul. Wojewódzkiej 42. Budynek, który po kapitalnym remoncie już prawie dwa lata stoi pusty, ma zostać sprzedany.

  Renowacja kamienicy kosztowała 1,4 mln zł. Pierwsza koncepcja zakładała przeznaczenie jej na lokal mieszkalno-użytkowy. Z racji tego, że utrzymanie budynku wpisanego do rejestru zabytków jest bardzo kosztowne, miasto postanowiło go jednak sprzedać. Zainteresowanie było duże, ale tylko do momentu ogłoszenia przetargu. Mimo trzech prób, nie udało się znaleźć kupca. Efektu nie dało także szukanie go w drodze tzw. rokowań. W końcu urzędnicy wymyślili, że kamienica pójdzie na wynajem. Jednak i tym razem nie było chętnych. W międzyczasie do urzędu zgłosiła się osoba, która chciała kupić budynek. Została jednak odprawiona z kwitkiem. Okazuje się, że miasto znowu zmieniło koncepcję i kamienicę jednak będzie można kupić. Dlaczego?

  - Po prostu jest duże zainteresowanie tym obiektem. Dlatego postanowiliśmy go sprzedać - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta. Przetarg zostanie ogłoszony za około dwa tygodnie. Kamienica została wyceniona na 4,9 mln zł. Nowy właściciel może jednak liczyć na 50 proc. bonifikaty. Wszystko dlatego, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

  Jak się dowiedzieliśmy, zainteresowana kupnem nieruchomości jest m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która chciałaby przenieść tu swoją siedzibę.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)