Wybierz region

Wybierz miasto

  Jubileuszow pielgrzymowanie

  Autor: GC

  2000-05-26, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Jubileuszowe pielgrzymowanie KATOWICE, PIEKARY ŚLĄSKIE. Blisko 40 biskupów i tysiące pielgrzymów weźmie udział w śląskich obchodach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

  Jubileuszowe pielgrzymowanie
  KATOWICE, PIEKARY ŚLĄSKIE. Blisko 40 biskupów i tysiące pielgrzymów weźmie udział w śląskich obchodach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Z tej okazji przygotowano sesje naukowe i koncerty plenerowe. Najważniejszym wydarzeniem będzie tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium w Piekarach.
  Śląskie obchody Roku Świętego będą częścią ogólnopolskich uroczystości Jubileuszu Kościoła. W obchodach wezmą także udział prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk. Uroczystości rozpoczną się 26 maja. O godz. 17 w katowickiej katedrze zostaną odprawione nieszpory. Po nabożeństwie (około godz. 19.30) w kościele wystąpi Filharmonia Śląska. Muzycy wykonają głównie utwory katowickich kompozytorów: Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Natomiast na zakończenie koncertu profesor Julian Gembalski, rektor katowickiej Akademii Muzycznej wykona improwizacje organowe.
  W sobotę w sali audytoryjnej Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbędzie się sesja naukowa pod hasłem ,Nauka społeczna Kościoła i nowe wyzwania". Natomiast w sobotni wieczór każdy biskup będzie gościł w oddzielnej śląskiej parafii. O godz. 19 w Piekarach Śląskich kardynał Józef Glemp będzie przewodniczył procesji. Wierni przeniosą obraz Matki Bożej z bazyliki do ołtarza polowego, przed którym w niedzielę zgromadzą się pielgrzymi.
  28 maja do Piekar Śląskich przyjdą pielgrzymi niemal z całego województwa śląskiego. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski. Natomiast kazanie wygłosi metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz. Podczas uroczystości zostanie odczytany specjalny list Jana Pawła II do pielgrzymów. (G.C.)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)