Wybierz region

Wybierz miasto

  Część koalicji rozpadła się jeszcze przed rejestracją

  Autor: WOJCIECH W. WACŁAWEK

  2002-09-13, Aktualizacja: 2004-12-18 00:14 źródło: Dziennik Zachodni

  Chociaż w poniedziałek minął termin rejestracji komitetów wyborczych w październikowych wyborach samorządowych, nadal nie wiadomo z ilu list startować będą kandydaci na radnych, burmistrzów i prezydenta Zawiercia.

  Chociaż w poniedziałek minął termin rejestracji komitetów wyborczych w październikowych wyborach samorządowych, nadal nie wiadomo z ilu list startować będą kandydaci na radnych, burmistrzów i prezydenta Zawiercia.


  Tylko lokalne ugrupowania i koalicje rejestrowały się w częstochowskim biurze wyborczym (powiat zawierciański wyróżniał się pod tym względem od reszty Zagłębia, podlegającemu komisarzowi wyborczemu w Katowicach). Duże partie często poprzestawały (na co pozwala ordynacja) na rejestracji w Warszawie.

  Sporo kandydatów należy spodziewać się w wyścigu do zawierciańskiego ratusza. Już przed ogłoszeniem terminu wyborów, rozpadła się szeroka koalicja wyborcza ugrupowań prawicowych i środowisk gospodarczych, która miała startować pod szyldem Platformy Obywatelskiej. Pierwsza koalicję opuściła Unia Wolności, której nie odpowiadało tworzenie list wyborczych.

  - Nie mogliśmy się zgodzić, by o miejscach decydowała jedynie przynależność partyjna - mówi Marian Teska, szef zawierciańskich "unitów". - Podstawą powinny być kompetencje kandydatów.

  W efekcie UW, Młode Centrum i grupa samorządowców opuścili Porozumienie Obywatelskie, powołując własny komitet Ruch Obywatelski. Jego liderem i prawdopodobnie kandydatem na prezydenta został Roman Flak. Zasiadał on już w prezydenckim gabinecie w pierwszej kadencji samorządowej, a ostatnio, będąc jedynym radnym UW, był członkiem... lewicowego Zarządu Miasta.

  Kilka dni przed końcem rejestracji komitetów szeregi Porozumienia Obywatelskiego opuścili działacze Platformy Obywatelskiej na czele z Zenonem Torbą oraz Młodzi Demokraci ze swoim ambitnym liderem Łukaszem Konarskim. Powodem ,rozwodu" był sprzeciw pozostałych koalicjantów wobec wystawienia kandydatury Zenona Torby w wyborach prezydenckich.

  - Nie pochodzi on z Zawiercia, nie mieszka w Zawierciu i nigdy nie pracował w zawierciańskim samorządzie miejskim - przekonuje Małgorzata Benc, liderka zawierciańskiego Prawa i Sprawiedliwości.

  W ubiegły piątek Zenon Torba zarejestrował własny komitet "PO stronie obywateli". Nie wiadomo jednak, czy zdołał on obsadzić wszystkie listy wyborcze.

  Dzień później Porozumienie Obywatelskie opuścili pozostali koalicjanci. W wyborach wystartują z listy Praca i Sprawiedliwość. Mają się na niej gościnnie znaleźć w wyborach do Rady Miasta rekomendowani przez Ligę Polskich Rodzin (LPR). W rewanżu do samorządu powiatowego Praca i Sprawiedliwość nie wystawi swoich list, ale będzie korzystać z pomocy LPR, która może wystawiać kandydatów w całym kraju. Kandydatem PiS na prezydenta Zawiercia jest wieloletni radny Ryszard Oleszczyk.

  Mimo wycofania się koalicjantów zarejestrowano w częstochowskim biurze wyborczym również komitet Porozumienia Obywatelskiego. Wiele wskazuje na to, że nie zdoła on zarejestrować list kandydatów.

  Po przeciwnej stronie sceny politycznej wyborcy będą mogli wybierać między koalicją SLD - UP, której kandydatem w wyścigu do ratusza najprawdopodobniej będzie urzędujący prezydent Konrad Imielski, a Alternatywą Wyborczą. Cztery lata temu ta "Lewicowa Alternatywa" zdobyła 7 z 32 mandatów w Radzie Miasta. Jej liderem jest obecny wiceprezydent Ryszard Mach.

  Do wystawienia list w Zawierciu i części gmin powiatu szykowała się również Krajowa Partia Emerytów i Rencistów. Miała ona spore problemy z dostarczeniem Maciejowi Pacudzie, komisarzowi wyborczemu w Częstochowie, odpowiedniej liczby podpisów.

  Niemal na pewno we wszystkich miastach i gminach swoje listy zarejestruje Samoobrona oraz PSL. Ludowcy skorzystają jednak z przepisów ordynacji, pozwalających komitetom ogólnopolskim rejestrować kandydatów we wszystkich okręgach.

  Do "wyborczego szturmu" na nękany bezrobociem powiat zawierciański szykuje się także Ruch Obrony Bezrobotnych, który swoim zasięgiem obejmuje całe województwo.
  KALENDARZ WYBORCZY:

  27 września - zgłoszenie zarządom gmin kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych,

  27 września, godz. 24 - zgłaszanie terytorialnym (powiatowym, gminnym) komisjom wyborczym list kandydatów w poszczególnych okręgach,

  2 października, godz. 24 - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów,

  4 października - przyznanie uprawnionym komitetom jednolitych list wyborczych do rad powiatu,

  6 października - powołanie obwodowych komisji wyborczych,

  6 października - opublikowanie obwieszczeń o numerach i granicach obwodów do głosowania,

  12 października - rozplakatowanie obwieszczeń o zarejestrowanych listach kandydatów,

  13 października - sporządzenie spisu wyborców,

  25 października, godz. 24 - zakończenie kampanii wyborczej (tzw. cisza przedwyborcza),

  27 października, godz. 6 - 20 - głosowanie.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)