Wybierz region

Wybierz miasto

  Co mogą rodzice?

  Autor: tal

  2000-05-31, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Co mogą rodzice? KATOWICE. Wczoraj Sąd Apelacyjny uchylił apelację prezydenta Katowic, który zaskarżył rejestrację i statut Katowickiej Miedzyszkolej Rady Rodziców.

  Co mogą rodzice?
  KATOWICE. Wczoraj Sąd Apelacyjny uchylił apelację prezydenta Katowic, który zaskarżył rejestrację i statut Katowickiej Miedzyszkolej Rady Rodziców. SA jednocześnie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Katowicach.
  Przypomnijmy - 4 lutego Sąd Okręgowy w Katowicach zarejestrował KMRR, pierwsze stowarzyszenie tego typu działające w woj. śląskim. Lokalne władze uznały, że jego statut i cele godzą w ich kompetencje oraz uprawnienia Rady Miejskiej. Rady rodziców z poszczególnych szkół, zdaniem prezydenta miasta, nie mogą się zrzeszać, bo są tylko organami wewnętrznymi placówek. Ponadto uznał, że KMRR bezprawnie uzurpuje sobie prawo do opiniowania lub składania wniosków do władz miejskich we wszystkich sprawach katowickiej oświaty. Wczoraj Sąd Apelacyjny nie rozstrzygnął sedna sporu, czyli granic wolności obywatelskich rodziców, zasiadających w szkolnych radach.
  - Wilk syty i owca cała - skomentował postanowienie SA Krzysztof Śnioszek, przewodniczący komitetu założycielskiego KMRR. - Sąd Apelacyjny nie zakwestionował konstytucyjnych praw rodziców, czyli zwykłych obywateli do wpływania na politykę oświatową władz miejskich. Z tej racji nadrzędnej apelacja prezydenta Piotra Uszoka została uchylona. Otwarta jest kwestia osobowości prawnej szkolnych rad rodziców i czy mogą one być członkami wspierającymi stowarzyszenie? Jest to ważne, bo w sądzie czeka na rejestrację kilka organizacji, które wzorowały swe dokumenty na naszym statucie.
  (tal)

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)