Wybierz region

Wybierz miasto

  Biografia Alojzego Matuszczyka

  Autor: (mir)

  2003-03-04, Aktualizacja: 2004-12-17 23:38 źródło: Dziennik Zachodni

  Barbara Śmiałkowska-Dudek, wnuczka Alojzego Matuszczyka, opracowała pierwszą próbę biografii dziadka zasłużonego dla ziemi wodzisławskiej. Chociaż w Wodzisławiu imię Matuszczyka nosi jedna z większych ulic, mało kto ...

  Barbara Śmiałkowska-Dudek, wnuczka Alojzego Matuszczyka, opracowała pierwszą próbę biografii dziadka zasłużonego dla ziemi wodzisławskiej. Chociaż w Wodzisławiu imię Matuszczyka nosi jedna z większych ulic, mało kto wie, kim był jej patron. - Dziadek krył się zawsze w cieniu. Nie zabiegał o sławę. Trudno mi pozwolić na to, by pamięć o nim zaginęła - tłumaczy autorka.


  Pani Barbara zebrała wiele informacji, ale w publikacji wykorzystała tylko fakty potwierdzone w dokumentach. Alojzy Matuszczyk urodził się w 1888 roku w Turzy Śląskiej. Ukończył niemiecką szkołę podstawową w Jedłowniku. W sierpniu 1904, podobnie jak wielu młodych Ślązaków, wyjechał do pracy w kopalni w Niemczech. Działał w Zgromadzeniu Zawodowym Polskiego Oddziału Górników, był członkiem Towarzystwa Śpiewu "Wyspiański" i Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Wszystkie te organizacje były ostoją patriotyzmu wśród polskich robotników w Niemczech.
  Podczas pierwszej wojny światowej Alojzy Matuszczyk walczył w armii niemieckiej na frontach we Francji, Rosji i Małopolsce. W 1919 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Na Górnym Śląsku toczyła się wówczas ostra walka o przynależność do Macierzy. W pierwszym powstaniu Matuszczyk walczył pod Godowem i Gorzyczkami, w drugim dowodził plutonem POW Jedłownik, uczestniczył też w trzecim zrywie niepodległościowym Ślązaków.


  Wybuch wojny zmusił go do ucieczki z domu. Dotarł do Stanisławowa, skąd Rosjanie wywieźli go na Syberię. - Dziadek nigdy nie wspominał tamtych czasów. Mama mi opowiadała, że mówił tylko, iż gdyby nie miejscowa ludność, na pewno by nie przeżył - dodaje autorka. Po powrocie do kraju powrócił do pracy w fabryce tytoniu w Wodzisławiu. Był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i ZBOWiD-u. Za walkę o polski Śląsk został odznaczony m.in. Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 22 marca 1964 roku.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)