Wybierz region

Wybierz miasto

  Bauverein w ogniu

  Autor: (amc)

  2005-09-06, Aktualizacja: 2005-09-05 20:24 źródło: Dziennik Zachodni

  Spłonęło około 600 metrów kw. dachu na niegdysiejszej perełce architektonicznej, a obecnym straszydle Mysłowic — czteropiętrowej kamienicy Bauverein przy ul. Mikołowskiej.

  Spłonęło około 600 metrów kw. dachu na niegdysiejszej perełce architektonicznej, a obecnym straszydle Mysłowic — czteropiętrowej kamienicy Bauverein przy ul. Mikołowskiej. Budynek z początku XX wieku prawdopodobnie został podpalony. Nie wiadomo, czy jego właściciel TBS Lokator w Krakowie zdecyduje się na dalszy remont. Niedawno w budynku zaczęły się prace adaptacyjne. Nikt w nim nie mieszkał. Czasami tylko pojawiali się w nim bezdomni.


  — Po godz. 14. wyjrzałem przez okno. Zobaczyłem dym na dachu kamienicy, a chwilę potem bardzo wysokie płomienie. Zadzwoniłem po straż pożarną. Pomieszkiwali tam bezdomni, a okoliczni pijaczkowie urządzali sobie libacje — mówi Marian Bugajny, mieszkaniec ul. Mikołowskiej w Mysłowicach.
  Kiedy przyjechali strażacy paliło się już około 400 m kw. dachu. Zagrożony był sąsiedni zamieszkany budynek.

  — Część lokatorów sama opuściła sąsiedni dom. Zagrożenie było bardzo poważne. Szybko jednak udało się nam opanować sytuację — mówi mł. bryg. Krystian Bebło, szef mysłowickiej straży pożarnej.
  W akcji uczestniczyło około 20 zastępów straży pożarnej. Używano najnowocześniejszego sprzętu. Przed pożarem w budynku wymontowano starą stolarkę okienną, zlikwidowano wszelkiego rodzaju instalacje i ogrodzono go. Jednak od podwórza można było do niego bez problemu wejść i klatką schodową przedostać się na piętra. Oficjalne przyczyny pożaru poznamy dopiero za kilka dni. Strażacy przypuszczają jednak, że dom został podpalony.

  TBS Lokator z Krakowa chciał budynek przy ul. Mikołowskiej wyremontować. Ma tam powstać 170 mieszkań, a na parterze lokale handlowo-usługowe. TBS otrzymał na ten cel 11 mln zł kredytu z Ministerstwa Infrastruktury. Udziały w TBS ma mysłowicki samorząd. Nie wiadomo jeszcze jak duże straty spowodował pożar.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)