Wybierz region

Wybierz miasto

  Antoni Zdebiak w Galerii ,Piętro Wyżej": On tu jest

  Autor: (tes)

  2001-12-11, Aktualizacja: 2004-12-18 01:28 źródło: Dziennik Zachodni

  Fotografia była jego żywiołem, ale fotografując nie przestawał być aktorem i dramaturgiem swoich prac. Zdjęcia Antoniego Zdebiaka nie są tylko zapisem rzeczywistości, gdyż on sam tę rzeczywistość kreował, występując ...

  Fotografia była jego żywiołem, ale fotografując nie przestawał być aktorem i dramaturgiem swoich prac. Zdjęcia Antoniego Zdebiaka nie są tylko zapisem rzeczywistości, gdyż on sam tę rzeczywistość kreował, występując często w roli głównej. Poszukiwał ascetycznych krajobrazów, w które wpisywał siebie i swoje zmagania z życiem (cykl ,Bratanie z drzewem"). Miał przy tym wszystkim duże poczucie humoru (,Rower na drzewie"). Na przemijanie patrzył z przymrużeniem oka i dystansem (,Mumie").

  Charakterystyczne w jego fotografiach jest to, że najczęściej pozbawione są tła, że lubił eksperymentować ze światłem.

  Zaczął od współpracy z prasą (,Perspektywy", ,ITD", ), potem zajął się fotografią reklamową w dziedzinie muzyki (cykl ,Samochód" dla Budki Suflera), fotografował dla teatru.

  Odszedł zbyt szybko, w wieku 40 lat; zginął w wypadku samochodowym dziesięć lat temu.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)